ECOoperation

Projekt ECOoperation, HUHR/1901/4.1.2/0055, rezultat je suradnje triju srednjih škola. Vodeći partner je mađarska srednja škola Csokonai Vitéz Mihály Református Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium, a partneri su Gimnazija „Fran Galović“ Koprivnica i Srednja škola Prelog. Ukupna vrijednost projekta je 241.870,93 EUR, od čega je EU sufinanciranje 205.590,29 EUR. Projekt će trajati 18 mjeseci, a aktivnosti su prilagođene školskoj godini.

Projektom ECOoperation proširit će se međukulturno znanje učenika srednjih škola na prekograničnom području Mađarska – Hrvatska zajedničkim istraživanjem raznolikosti zajedničkih prirodnih vrijednosti te pozitivnih učinaka na fizičko i mentalno zdravlje učenika. Cilj će se ostvariti promocijom „škole u prirodi” i razvijanjem inovativnih metoda terenskog učenja. Projektom se doprinosi očuvanju biološke raznolikosti rijeke Drave, ekološkom pristupu terenske nastave i prijenosu znanja (learn-to-learn pristup).

Glavni ishodi projekta su razvijanje i testiranje novih metoda učenja o prirodnim znanostima (područje vode, mikroklime i tla), provedba zajedničkih edukativnih aktivnosti profesora i učenika (kajakaštvo, biciklizam i kampiranje), osiguravanje tehničkih predispozicija za istraživanje i provedbu aktivnosti na otvorenom kroz nabave opreme i edukacije pravilnog korištenja opreme u kajakaštvu, biciklizmu i kampiranju.

Tim SŠP  - Juraj Delladio, Mišo Rašan, Tajana Štefok, Maja Labaš Horvat, Valentina Pirc Mezga, Tomislav Gregur

Učenici i nastavnici Srednje škole Prelog od samog početka provođenja projektnih aktivnosti marljivo rade pa su tako sudjelovali u svim edukacijama projektnih partnera. Sudjelovali smo u edukacijama za kvizove koje su proveli naši projektni partneri, Gimnazija Frana Galovića Koprivnica i srednja škola Csokonai Vitéz Mihály Református Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium te smo i sami pripremili i održali edukaciju za kvizove za učenike i nastavnike. Učenici zajedno sa svojim mentorima prolaze materijale koje smo dobili od projektnih partnera kako bi se što uspješnije pripremili za kvizove. Naši su nastavnici aktivno sudjelovali i u radu radionice o metodologiji terenske nastave kako bi lakše osmislili i proveli predviđenu terensku nastavu u Prelogu. Učenici i nastavnici su zajedno odabrali stazu na kojoj će se održati terenska nastava, testirali su stazu te je kartirali. Aktivno se radi na osmišljavanju aktivnosti koje će se provesti na terenskoj nastavi. Naša je škola krenula i u nabavu opreme pa je do sada nabavljena digitalna meteorološka postaja, a čeka se i dolazak ostale opreme potrebne za provođenje projektnih aktivnosti.

Izložba za javnost po ECOoperation projektu

Učenici i lokalna zajednica su u razdoblju od 25. do 28. svibnja 2021. godine mogli razgledati izložbu u sklopu Interreg projekta ECOoperation, HUHR/1901/4.1.2/0055. Vodeći partner je mađarska srednja škola Csokonai Vitéz Mihály Református Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium, a partneri su Gimnazija „Fran Galović“ Koprivnica i Srednja škola Prelog.

Jedan od aktivnosti je izložba otvorena za javnost koju je Srednja škola Prelog nazvala „Klima i biciklizam“. Predstavljen je povijesni pregled biciklizma u Međimurju kao i klimatske posebnosti te  bioraznolikost. Sudjelovanje o ovome projektu omogućilo je nabavu bicikala koji će se koristiti u svrhe terenskih nastava, ali i rekreaciju. Zbog epidemioloških mjere aktivnosti se odvijaju u svakoj školi zasebno. Učenike Srednje škole Prelog čeka bicikliranje i istraživanje donjeg Međimurja u lipnju. Izložbu su postavili članovi tima Mišo Rašan, Juraj Delladio, Tajana Štefok, Valentina Pirc Mezga i ravnatelj Tomislav Gregur.