MJESEC HRVATSKE KNJIGE U SREDNJOJ ŠKOLI PRELOG

Autor: Željka Ivančok Varga, 28. 10. 2018.

U skladu s temom MHK-a osmislili smo prigodne aktivnosti koje traju iz tjedna u tjedan.

Ovogodišnja manifestacija Mjesec hrvatske knjige posvećena je kulturnoj baštini. Da podsjetimo što sve podrazumijevamo pod pojmom kulturna baština , dakle čine ju  pokretna i nepokretna kulturna dobra od umjetničkoga, povijesnoga, paleontološkoga, arheološkoga, antropološkog i znanstvenog značenja. Vrijednosti kulturne baštine prepoznajemo kao starosne, povijesne, kulturne, umjetničke i autentične.

Glavna je tema Baš baština, a moto (U)čitaj nasljeđe! pri čemu je osnovni motiv glagoljica kao posebnost hrvatske baštine, nacionalnog i kulturnog identiteta. Stručno vijeće nastavnika Hrvatskoga jezika osmislilo je niz radionica koje se provode tijekom cijelog MHK-a.

Pozivamo učenike i nastavnike da se uključe u aktivnosti i tako daju svoj doprinos očuvanju kulturne baštine.

PROGRAM MJESECA HRVATSKE KNJIGE:

24. 10. 2018. književni susret sa Sandijem Horvatom

"Putevima glagoljaša" predavanje za učenike 1. razreda

6. 11. 2018. kreativna i avangardna glagoljica

--------

7. 11. 2018. čitanje na glas

"Čitanjem do zvijezda" priprema za natjecanje

-------

kvizovi i igre s glagoljicom

Tulum s(l)ova

14. 11. 2018. terenska nastava: Interliber i NSK

15. 11. 2018. svečano zatvaranje MHK-a

KNJIŽEVNI SUSRET SA SANDIJEM HORVATOM

U srijedu, 24. listopada, u popodnevnim satima ugostili smo simpatičnog mladog autora Sandija Horvata koji je došao u pratnji Marija Zamude, ravnatelja Pučkog otvorenog učilišta Čakovec koji je zaslužan za prevođenje knjige sa slovenskog jezika.

Svoj književni prvijenac „Naprosto jednostavno, vrijeme je za promjene“ autobiografska je proza koju nam je predstavio Sandi Horvat koji živi i radi u Sloveniji na njihovoj državnoj televiziji. Tijekom druženja s učenicima dokazao je da je svestrana osoba, puna entuzijazma, pozitivne energije, životne vedrine i optimizma. U našoj knjižnici tražilo se mjesto više za ovaj književni susret, a oni koji su se uspjeli izboriti za sudjelovanje, bili su učenici 3.SK, 4. G, 3. G i 1. G razreda koji su htjeli saznati brojne detalje, od tetovaže, sunašca, tajni koje se skrivaju u naslovu pa do novih putovanja koja su u planu. Učenike je posebno fascinirala činjenica da je Sandi tek s 13 godina saznao da je Rom, a sve što je dotad znao o Romima nije postojalo u njegovom životu. S posebnim zanimanjem učenici su pratili njegova stvarna životna iskustva. Ova knjiga nastala je u sklopu projekta Erasmus+, a Sandi nam je otkrio da je u pripremi već druga knjiga pa je obećao ponovno druženje nagodinu. Do tada možete posuditi nekoliko knjiga koje smo dobili na poklon u školskoj knjižnici, a naš gost poklonio je dvije knjige i učenicima koji su sudjelovali na književnom susretu.

S obzirom na to da je škola mjesto u kojoj se stvaraju kontakti, komunikacija s vršnjacima u svrhu razvijanja tolerantnijih oblika ponašanja koji će uključivati promjene u svijesti i stavovima učenika, ova knjiga doprinosi takvom obliku odgoja i obrazovanja u čijem je središtu interkulturalizam te uvažavanje drugih i drugačijih. Književni susret organizirale su knjižničarka Nataša Sakač i profesorica Željka Ivančok Varga.