Još jedna generacija "hodala" putevima glagoljaša

Autor: Đurđica Katanec, 11. 6. 2018.

Profesori Sarap i Lazar već 12 godina za redom organiziraju dvodnevnu terensku nastavu Alejom glagoljaša. Govorimo o njihovu projektu s divnom tradicijom, koji učenicima otvara vrata hrvatskog srednjovjekovlja, širi općekulturne i povijesne  spoznaje te razvija svijest o važnosti glagoljaša na našim prostorima.

Prvi razred gimnazije i turističko-hotelijerskih komercijalista na njihovu su putu uz spomenuti kroatistički duo pratili i prof. V. Pirc Mezga te stručni učitelj J. Bajsić.

FOTO-GALERIJA

Kratak opis putovanja donose nam naše gimnazijalke:

"Naše putovanje započinje u Roču gdje smo posjetili repliku prvog europskog tiskarskog stroja koji je izradio Johannes Gutenberg. Također smo vidjeli princip rada tiskarskog stroja u ono vrijeme. Tim načinom dolazi i do tiskanja prve hrvatske knjige na hrvatskom jeziku i glagoljaškom pismu – Misal po zakonu rimskoga dvora, 1483. godine.

Zatim smo na putu do naše druge destinacije krenuli Alejom glagoljaša – radi se o putu od 11 spomenika postavljenih u čast glagoljici. Posljednji spomenik naziva se Humska vrata koji je ujedno i ulaz u Hum, najmanji gradić na svijetu u kojem živi tek 21 stanovnik. U njemu smo razgledali gradske bedeme, župnu crkvu Marijinog Uznesenja i crkvu svetog Jeronima. Prije smještaja u naš hotel u Crikvenici, svratili smo i u Novi Vinodolski.

Sutradan smo nastavili naše putovanje po otoku Krku gdje smo najprije razgledali romaničku katedralu, zatim otišli do Jurandvora gdje smo posjetili crkvicu svete Lucije u kojoj je pronađena Bašćanska ploča – važan starohrvatski kulturni, povijesni, književni i pravni spomenik pisan prijelaznim oblikom glagoljice, nastao oko 1100. godine.  Na kraju našeg putovanja otišli smo do Baške gdje smo imali slobodno vrijeme za uživanje u moru i slobodnim aktivnostima.

Na našem nam putovanju nije nedostajalo ni smijeha ni zabave. Mnogo toga smo naučili i upamtili te još više upoznali našu prelijepu domovinu Hrvatsku. Zahvalni smo našim profesorima na zanimljivoj nastavi, veselju i strpljenju s nama. :-)"