ERASMUS+ Ugostili smo 7 učenika iz Francuske

Autor: Đurđica Katanec, 20. 3. 2018.

Srednja škola Prelog u sklopu ERASMUS+ projekata vezanih za mobilnosti učenika u strukovnom obrazovanju ovih dana ugošćuje 7 francuskih učenika te 4 nastavnika!

Sedmero francuskih učenika smjerova kuhar i konobar obavljat će svoju godišnju stručnu praksu u trajanju od 4 tjedna u LifeClass Termama Sveti Martin na Muri, gdje su i smješteni u apartmanima Regina.

Učenici Abygaël FAYOLLE, Eva FONTANA, Coline ROUSSET, Lucas SICARD, Nilyan DERAM, Tracy MORIO i Emeline POTIN pohađaju strukovnu srednju školu Lyceé Jean Capelle u francuskom gradiću Bergeracu, romantičnom gradiću u vinskoj regiji na jugu Francuske.

U sklopu ove suradnje i provođenjem Erasmus+ strukovne prakse i učenici Srednje škole Prelog tamo obavljaju dvotjedne stručne prakse. Ove godine u razdoblju od 23. 4. do 7. 5. u Bergeracu će naših 6 učenika ugostiteljskog smjera te stručna učiteljica kuharstva Anica Naranđa obaviti svoju dvotjednu praksu i stručno usavršavanje.

Do sada je već 16 učenika Srednje škole Prelog bilo u Francuskoj vrativši se s lijepim uspomenama, neprocjenjivim iskustvom i novim prijateljstvima.

Glavni cilj takvih razmjena je stjecanje novih strukovnih vještina i znanja u inozemstvu, a pored toga učenici postaju samostalniji i tolerantniji, otvoreniji novim izazovima i iskustvima i motivirani za nastavak školovanja i cjeloživotnog učenja.

Francusku školu LyceéJeanCapelle i Srednju školu Prelog povezao je eTwinning portal i ERASMUS+. Riječ je o programu za obrazovanje mladih financiran od Europske unije. Srednja škola Prelog tijekom 4 godine ostvarila je više od 100 dvotjednih mobilnosti učenika i pratnje. Tako su učenici putovali u Francusku, Latviju, Sloveniju, Njemačku i na Maltu. Projekti su prijavljeni i prihvaćeni od Agencije za mobilnosti i programe EU (http://www.mobilnost.hr/) koja koordinira Erasmus+ projekte na našem području.

Učenici gosti su do sada posjetili SŠ Prelog gdje ih je dočekao ravnatelj Tomislav Gregur. Nakon obilaska škole učenici su razgledali Prelog, Muzej Croata insualnus i jezgru Čakovca.

Veselimo se zajedničkom druženju koje će potrajati do 15. 4. 2018. :-) heart

Tekst: Kristina Jančec