Naše profesorice hrvatskoga jezika uspješno debitirale na Županijskoj smotri LiDraNo

Autor: Đurđica Katanec, 1. 3. 2013.

Ove godine županijska razina smotre LiDraNo - literarno, novinarsko i dramsko-scensko stvaralaštvo, održala se u petak, 22. veljače u Domu kulture u Prelogu. Na ovogodišnjem LiDraNu su se predstavili učenici gotovo svih međimurskih srednjih škola. Povjerenstvo je komentiralo radove literarnog i novinarskog stvaralaštva (samostalne radove i školske listove te radijske emisije),  i dramsko stvaralaštvo (pojedinačne i skupne nastupe).

Naša škola se predstavila dramsko-scenskim nastupom "Nevidljiva“ zabava. Tekst je napisala učenica Elena Tisaj (3.G) koja je na nov način željela osvijetliti problem vršnjačkog nasilja. U predstavi su sudjelovali Veronika Mesarić (1.SK), Leona Krušelj (3.G), Barbara Zadravec (3.G), Kristina Drvenkar (3.G), Kristina Kutnjak (3.G), Dora Rašan (2.G), Josip Šelja (2.G), Ivan Židov (3.G) i Miran Janković (4.G). Oni su zajedno s mentoricom Đurđicom Katanec na minimalistički i neobičan način ispričali priču o velikom i stvarnom problemu tinejdžera. Povjerenstvo je cijeloj ekipi uputilo dobre i poticajne kritike, posebno pohvalivši ideju i razradu tematike. Iako su se na nastupu dogodile male i nepredvidljive tehničke poteškoće, družina se odlično snašla i vrlo je zadovoljna svojim nastupom.

U pojedinačnim nastupima su sudjelovali: Benjamin Mihoci (1.G) s monologom iz romana Tresak te Andro Damiš (4.G) s kazivanjem pjesme Nas sedmero braće. Njihov trud je zamijetila publika, te je njihove izvedbe nagradila gromoglasnim pljeskom. Andro Damiš je uz svog mentora Marijana Lazara još jednom pokazao da je pozornica njegov teren. Povjerenstvo je zamijetilo i talent Benjamina Mihocija koji će u svojim budućim nastupima uz svoju mentoricu Željku Ivančok Varga svladati sitne i gotovo neprimjetne zamjerke s obzirom da je tek prvi razred. Bravo dečki!

Na pozornici su izvedene ukupno 3 dramsko-scenske izvedbe, a najboljom je, sa zaslugom, istaknuta dramsko-scenska igra Gimnazije Čakovec - Kad umire kralj, dok je od ukupno 7 pojedinačnih izvedbi najbolje kritike dobila izvedba učenice Ane Radmanić koja je kazivanjem pjesme Međimurska šipek ruža u potpunosti osvojila žiri, te tako osigurala izravan plasman na državnu smotru.

Bila je ovo sve u svemu krasna manifestacija najboljeg učeničkog pisanog i usmenog izražaja u Međimurju, kojom se poticao vlastiti stil sudionika, njegovao amaterizam koji u nekim situacijama graniči s profesionalizmom, poštivala najdetaljnija pravila dikcije i artikulacije, poticao interpretativni i glumački potencijal te razvijala kreativnost u svakom smislu.

Proglašenjem pobjednika smo priveli kraju još jednu smotru, te se nadamo kako će iduće godine biti još više učenika koji su spremni pokazati svoje umijeće i znanje, jer mladih talenata i nada nikad dosta.

Hvala svim članovima povjerenstva na poticajnim riječima i, naravno, svima koji su pridonijeli da naša škola uspješno odradi ovo domaćinstvo. Čestitamo i profesoricama Željki Ivančok Varga i Đurđici Katanec na odvažnosti u njihovom prvom sudjelovanju na LiDraNu!

Elena Bermanec (3.G)