„ČITAJ NAGLAS, MIJENJAJ SVIJE(S)T!“

Autor: Željka Ivančok Varga, 2. 3. 2017.

Prošlog tjedna učenici 1. razreda opće gimnazije sudjelovali su po prvi put u virtualnom susretu s piscem te „radom na terenu“ obilježili Međunarodni dan čitanja naglas.

Svjetski se dan čitanja naglas u svakoj zemlji obilježava drukčije, ovisno o njezinom razvoju, mogućnostima i potrebama. Tako u nekim zemljama djeca nose transparente kojima traže pravo na čitanje, dok u drugima djeca u školi razgovaraju sa svojim omiljenim piscem.
Svjetska organizacija uz poziv na obilježavanje Svjetskog dana čitanja naglas, nudi svoje ideje, ali i potiče na vlastite. Učenici 1. G razreda Edo Milinović, Marta Bašnec, Ines Mezga i Monika Kinderić krenuli su „na teren“ čitajući po preloškim ulicama, kod semafora, u kafiću, u zdravstvenoj ambulanti i ljekarni. Njihova publika bila je različite dobi i svatko ih je rado saslušao te saznao ponešto o suvremenoj literaturi koja se čitala. Njihovo čitanje pratila je i zabilježila fotoaparatom profesorica Željka Ivančok Varga, a nekoliko dana ranije sudjelovali su također u već poznatom projektu poticanja čitanja – „Pisci na mreži“ tijekom kojeg sudjeluju u virtualnom susretu s piscem. Učenici su sa svojom profesoricom hrvatskoga jezika u školskoj knjižnici pratili razgovor s piscem Tonkom Maroevićem te su tako saznali brojne zanimljivosti o toj osebujnoj osobi.

Važno je napomenuti da su učenici u Srednjoj školi Prelog često uključeni u brojne aktivnosti vezane uz poticanje čitanja što je jedan od segmenata Nacionalne strategije za promicanje kulture čitanja čiji je cilj razvoj čitalačke pismenosti i poticanje čitatelja na aktivno i kritičko čitanje.