EKONOMISTI NAKRATKO ZAKORAČILI NA TRŽIŠTE RADA

Autor: Željka Ivančok Varga, 22. 12. 2016.

U pratnji profesorice Mirele Petković učenici 4. EK razreda posjetili su Hrvatski zavod za zapošljavanje i saznali brojne korisne činjenice vezane uz radna mjesta i tržište rada.

Kao učenici završnog razreda Srednje škole Prelog  u petak, 9. prosinca 2016., posjetili smo Hrvatski zavod za zapošljavanje u ispostavi Grada Preloga. Ovim smo stručnim posjetom uz pratnju profesorice osnova ekonomije Mirele Petković, nakratko zakoračili u našu skoru poslovnu budućnost, dopunili prethodno znanje o tržištu rada te uvidjeli svakojake mogućnosti koje nam se pružaju.

Srdačno nas je dočekao rukovoditelj Odsjeka za profesionalno usmjeravanje i obrazovanje, gospodin Saša Škoda. Dva smo sata proveli uz zanimljivu i poučnu prezentaciju o situaciji na tržištu rada u Republici Hrvatskoj te zainteresirano raspravljanje svih nas o tom području ekonomije.

Kao najvažniji odgovor na pitanje kako djelovati i napredovati na tržištu rada, istaknuo je važnost cjeloživotnog učenja. Uz brze promjene na tržištu rada i veliku konkurenciju, nećemo ostvariti svoj cilj bez uzastopnog napredovanja. Konstantno ulaganje u sebe, nadograđivanje komunikacijskih vještina, učenje stranih jezika te  praćenje tehnološkog napretka neizbježni su kako bismo se izborili za najbolju poziciju.

Posebno je istaknuo kako dobro sastavljena zamolba i životopis utječu na poslodavčev izbor jer uvelike ukazuju na motiviranost kandidata te njihovu spremnost i sposobnost za daljnji napredak.

Nas je najviše zanimala potražnja za ekonomistima na tržištu rada. Gospodin Škoda rekao je da potražnje za tom strukom uvijek ima, no problem predstavlja prevelika ponuda rada. Istaknuo je da bismo trebali razmišljati globalno, razmotriti sve mogućnosti, proširiti vidike te prilike za uspješnu budućnost tražiti u cijelom svijetu.

Kako bismo se izborili za željeno radno mjesto, sami trebamo odrediti svoj cilj i planove za budućnost, konstantno napredovati, vjerovati u sebe, preuzeti odgovornost za svoje odluke te biti spremni na sve što nas čeka u poslovnom svijetu.

Test: Katarina Škoda, 4. EK