HRVATSKA IZ ZRAKA

Autor: Željka Ivančok Varga, 3. 4. 2016.

Tijekom ožujka uživali smo u izložbi plakata Davora Rostuhara, zanimljivom predavanju te edukativnom kvizu o prirodnim ljepotama Republike Hrvatske.

Edukativna izložba plakata „Hrvatska iz zraka“ koja je postavljena u hol škole, sastavljena je od 30 fotografija koje na inovativan način prikazuju prirodne ljepote te materijalnu i nematerijalnu baštinu Republike Hrvatske. Fotografije imaju veliku edukativnu vrijednost u području geografije, povijesti, razvoja, kulture te u pogledu promicanja važnosti zaštite prirodnih i kulturnih vrijednosti budući da prikazuju bioraznolikost Hrvatske te zaštićenu materijalnu i nematerijalnu kulturnu baštinu.
Autor fotografija i Predsjednik Kluba za ekspedicionizam i kulturu, Davor Rostuhar održao je  predavanje o samom projektu i njegovom nastajanju te o nužnosti zaštite prirodne i kulturne baštine.

Izložba edukativnih plakata „Hrvatska iz zraka“ osim tradicionalnog, pruža mogućnosti učenja multimedijalnim pristupom te potiče i razvija vizualno izražavanje koje je dominantno u današnjem globalnom okruženju. S obzirom na to da je održivi razvoj cilj svake zemlje, pa tako i Hrvatske, bitno je mladim generacijama ukazati na to da razvoj neke zemlje podrazumijeva obziran odnos prema kulturnoj baštini zajednice, njezino puno uvažavanje i očuvanje.

Fotografije su nastale kao rezultat najopsežnijeg hrvatskog fotografsko-istraživačkog projekta "National Geographic - Hrvatska iz zraka" u kojem je autor Davor Rostuhar tijekom sedam godina preletio i dokumentirao Hrvatsku iz zračne perspektive. Impresivna kolekcija od 200 vrhunskih fotografija uvrštena je u raskošnu fotomonografiju, prvu u Hrvatskoj koja nosi brend prestižnog svjetskog magazina National Geographic.

U postavljanju izložbe sudjelovali su učenici 1.SK razreda: Ines Strahija, Antonio Dravec, Antonio Jepure i Antonio Mihoci te pedagoginja Tanja Lilić i knjižničarka Nataša Sakač.  Osim toga, proveden je i kviz za učenike 1.G, 3.G i 3.EK razreda  koji su prisustvovali predavanju čiji su točni odgovori bili ključ za dodjelu nagrada najboljima. Točnost odgovora provjerila je profesorica Valentina Pirc Mezga te je odlučeno da se prva nagrada - fotomonografija „Hrvatska iz zraka“ uruči učenici Petri Međimurec iz 1.G razreda,  druga nagrada – mala edicija fotomonografije „Hrvatska iz zraka“ otišla je u ruke Katarine Škoda iz 3. G razreda,  a treću je nagradu – katalog „Hrvatska iz zraka“ dobila Maja Kos također iz 3. G razreda.

Tekst: mr. sc. Tanja Lilić

GALERIJA SLIKA