Da nije poreza, (možebiti) ne bi svita bilo

Autor: Đurđica Katanec, 19. 4. 2015.

2. EK s profesoricom Mirelom Petković posjetio Poreznu upravu u Prelogu.

Dana 10. travnja 2015. smo pod okriljem stručnog predmeta Osnove ekonomije posjetili Poreznu upravu (Ispostavu Čakovec, Porezno mjesto Prelog). Vodila nas je profesorica Mirela Petković.  S obzirom na to da smo o porezima već mnogo naučili i nisu nam nepoznat pojam, ovaj posjet nam je bio zanimljiv i naučili smo puno novih stvari.

Nakon ugodne dobrodošlice koju nam je zaželjela gospođa Vesna Drvenkar (voditeljica Odjela za poduzetnike – dohodak)   jedna nam je od djelatnica ispričala osnovne stvari  o porezima. Primjerice,  što su porezi, na što se sve plaćaju, koliki se porez plaća na određene proizvode i usluge,  u čiji proračun idu koje vrste poreza i slično. Nakon toga podijelili smo se u dvije grupe kako bismo saznali još  ponešto od drugih djelatnica. Svaka od djelatnica upoznala nas je sa svojim djelokrugom poslova. Pokazivale su nam što rade, govorile o zahtjevima stranaka, pokazivale različite dokumente i formulare  koje koriste… Kod nekih su bile stranke pa smo imali prilike na licu mjesta vidjeti kako se rješavaju pojedini slučajevi.  Posebno nam je zanimljiva bila informacija kako se pomoću imena i  prezimena mogu pronaći podaci o svakoj osobi – adresa, porezne olakšice, OIB…  Uvjerili smo se u to na primjeru nekih od nas učenika.

Uglavnom, ovo je bilo zanimljivo i poučno iskustvo i uvjerena sam da su se loše slike i predodžbe o porezima barem malo uljepšale u očima svih nas. Gospođi Drvenkar i ljubaznim djelatnicama zahvaljujemo na gostoprimstvu!

Katrarina Škoda, 2. EK