"Fiskultura" kulturne baštine - II. dio

Autor: Đurđica Katanec, 30. 9. 2014.

Naša je škola zajedno s Gospodarskom školom Čakovec, Muzejom Međimurja Čakovec i Pomurskim muzejom Murska Sobota uključena u projekt upoznavanja zajedničke povijesti u kulturnoj suradnji za budućnost – projekt pHisCulture. U petak 26. rujna je održan II. dio projekta. Domaćin cjelodnevnog druženja bio je Pomurski muzej Murska Sobota.

pHisCulture („razgibavanje“ kulturne baštine) je akronim prekogranične suradnje između Hrvatske i Slovenije, koja za cilj ima poticanje razmjene kulturnih i društvenih sadržaja. Radi se o cjelodnevnim radionicama vezanim uz povijest, modu, kulinarstvo, manire i trendove s prijelaza iz 19. u 20. st. Zašto upravo to razdoblje? Jer je to bilo zlatno doba industrijskog i privrednog razvitka hrvatskih i slovenskih gradova.

Tim muzejskih kustosa, profesora i učenika je pripremio zanimljiva predavanja o društvenom i kulturnom životu, modi (točnije šeširu kao modnom dodatku), o prvim dopisnicama i razglednicama na području Prekmurja i Međimurja iz razdoblja 1880.-1914. Još zanimljivija je bila materijalna rekonstrukcija toga razdoblja u okviru četiri radionice: izrade ženskog šešira, zatim razglednica po uzoru na prve razglednice, te priprema kolača (učenici su pripremali dva deserta prema receptima s početka 20. st.).

Posljednja radionica - plesna radionica - održala se u baroknom salonu, u stalnom postavu Pomurskoga muzeja. U prikladnom ambijentu učenici su učili o plesovima i kulturi plesa na prijelazu iz 19. u 20. st. Učenici su na kraju prezentirali svoje radove, plesali, degustirali i družili se. Našim budućim hotelijerima i ugostiteljima je ovaj projekt izvrsno nadahnuće za nove ideje u promociji i marketingu kulturnih djelatnosti.

U radionicama su sudjelovali učenici 3. THK i 3. KO razreda: Ana Bakač, Tea Čavlek, Matija Golomboš, Tatjana Hajdinjak, Patricija Mirić, Petra Petković, Martin Recek, Mirela Sabol, Josip Dominić i Tomislav Radmanić. Učenici naše škole bili su u pratnji stručnog učitelja Vlade Bogomolca i pedagoginje Tanje Lilić.

Iskustva su pozitivna i svi jedva čekaju fin de siecle u Srednjoj školi Prelog u siječnju iduće godine kada će učenici naše škole rekonstruirati bogati meni svečane večere uz prezentaciju serviranja i posluživanja hrane, kao i uvijek, na visokom nivou.

Galeriju slika pogledajte ovdje