Gastromanija SŠ Prelog zavladala cijelim Prelogom

Autor: MARIJA OTO, 26. 4. 2014.

U subotu, 26. travnja 2014. na glavnom trgu u Prelogu održala se Gastromanija.

Gastromanija je projekt Srednje škole Prelog koji je osmislila profesorica Sanja Pigac u suradnji s učenicima SŠ Prelog, a pod pokroviteljstvom Ministarstva turizma RH. Cijeli se projekt sastojao od dva dijela: natjecanje u kuhanju graha ričeta te radionice koje su osmislili nastavnici i učenici SŠ Prelog.

Na natjecanju u kuhanju međimurskog tradicionalnog jela graha ričeta s mesom natjecalo se 6 ekipa: 5 ekipa učenika i jedna ekipa profesora. Ekipe učenika sastojale su se od 4 učenika smjera turističko- hotelijerski komercijalist ili kuhar, 1 učenik iz neke od osnovnih škola koji pretendira upisati ove jeseni neki od ugostiteljskih ili turističkih smjerova u našoj školi te jedan profesor voditelj (učitelj kuharstva ili profesor prehrambene tehnologije). Šesta ekipa bila je ekipa sastavljena 5 profesora neugostiteljskih predmeta i jednog voditelja – učitelja kuharstva.

Sve su ekipe dale sve od sebe, miješale su tajne sastojke kako bi upravo njihov grah bio najbolji,  no samo je jedna ekipa mogla odnijeti glavnu nagradu. Grah je ocjenjivao peteročlani žiri u sastavu: Ante Žvorc, kuhar; Danijel Naranđa, kuhar; Valentina Pirc Mezga, profesorica, Marijan Belčić, novinar te gradonačelnik grada Preloga Ljubomir Kolarek. Oni su imali iznimno težak zadatak jer se iz svih kotlića širio odličan miris graha koji na gradski trg mamio sve više i više posjetitelja.

Odluka je pala i žiri je odlučio je da je najbolji grah skuhala ekipa Grahove d(m)ušice, odnosno učenici 3. THK razreda s voditeljicom Snježanom Janković. Drugo mjesto pripalo je ekipi Princeze na zrnu graha: učenice 2. THK razreda s voditeljicom Milenom Štajerec. Treće mjesto zasluženo je osvojila ekipa imenom Ha Ca Tilošanec: učenici 4. THK i njihov voditelj Krunoslav Tilošanec. Četvtro mjesto zauzela je ekipa Naranđa tim: učenici 4. THK razreda i njihova voditeljica Anica Naranđa. Peta je bila ekipa Mlade nade sastavljena od učenika 3. KU razreda i njihovog voditelja Vlade Bogomolca, dok je ekipa Grahova družina, sastavljena od profesora SŠ Prelog osvojila 6. mjesto.

Drugi dio Gastromanije bio je zamišljen kao niz radionica i performansa učenika SŠ Prelog svih smjerova i njihovih nastavnika.  Tako smo mogli vidjeti kako se pravilno postavlja stol, kako se aranžiraju salvete na profesionalan način, rezbarenje voća i povrća, izradu torti od neobičnog materijala, obradu tijesta na neobične načine. Posjetitelji su čak mogli izmjeriti indeksa tjelesne mase, naučiti kako se pravilno popunjavaju virmanski nalozi, ali i saznati svoju budućnost iz tarot karata.

Cilj je projekta bio pokazati javnosti kako su učenici i nastavnici Srednje škole Prelog prije svega kreativna, vesela i složna ekipa koja uvijek pronalazi način za kvalitetan rad i razvijanje ne samo stručnih i teoriskih znanja, nego stjecanja praktičnih iskustava.

Cijeli su program vodile Vanessa Vucković i Dora Rašan koje su zajedno s glazbenicama naše škole Anamarijom Kramar i Barbarom Zadravec odradile odličan zadatak. Posebno ističemo suradnju s Gradom Prelogom i Turističkom zajednicom Preloga koja nam je dala punu podršku i osigurala logističku potporu.

Također, zahvaljujemo se organizacijskom odboru Gastromanije: Mateji Gača, Sandru Bogomolcu, Ana Sabolčec, Antoniji Tkalec, Patriciji Mirić, Mitji Kolariću, Karmen Varga, Denisu Kraljiću, Matiji Golombošu i Filipu Balogu te njihovoj voditeljici i organizatorici cijele Gastromanije profesorici Sanji Pigac.

Galeriju svih slika pogledajte OVDJE.