I mi smo sjedili u Saboru

Autor: MARIJA OTO, 6. 3. 2014.

Učenici 4. G2 i 4. G1 razreda opće gimnazije, 4. ekonomisti i hotelijeri 3. THK radni su tjedan zaključali odlaskom na terensku nastavu u Zagreb u petak, 28. veljače 2014. godine. Cilj nam je bio posjetiti predstavničko tijelo građana i nositelja zakonodavne vlasti u državi - Hrvatski sabor.

Kad su drugi učenici pristizali na nastavu, mi smo grijali sjedala u autobusu i, predvođeni profesoricama Darinkom Mustač, Mirelom Petković i Tanjom Gregur, nestrpljivo čekali polazak. U 10 sati udobno smo se smjestili u prostoriji za konferencije gdje smo bili gosti zastupnicima Hrvatskog sabora. Pred nama su sjedili:  Gvozden Srećko Flego (voditelj Izaslanstva Hrvatskoga sabora u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Europe te član Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu i Odbora za međuparlamentarnu suradnju), Nadica Jelaš iz Strahoninca (članica Odbora za financije i državni proračun, Odbora za ravnopravnost spolova, mandatno-imunitetnog povjerenstva), Mario Moharić načelnik općine Goričan (član Odbora za poljoprivredu i Odbora za predstavke i pritužbe) te na kraju Sunčana Glavak iz Čakovca (članica Odbora za obitelj, mlade i sport i Odbora za informiranje, informatizaciju i medije) te Dragutin Glavina iz Preloga (saborski zastupnik).

Razgovor između nas i zastupnika trajao je punih 90 minuta u kojih smo mogli postavljati pitanja o temama koje su nam zanimljive i područjima o kojima želimo saznati nešto više. Zastupnici su iznijeli svoj stav o aktualnoj vladi, o rastu poreza, ali i o kupnji novih automobila.Također smo saznali da je u Saboru zastupljeno samo 25% žena što je premalo u odnosu na europski standard, ali nadamo se da će se to ubrzo izmijeniti. Nakon završetka zanimljivog, dinamičnog i pozitivno nabijenog razgovora uputili smo se prema dvorani u kojoj se saborski zastupnici prepucavaju, donose odluke i komentiraju aktualno stanje.

Proveli smo 10-ak minuta proučavajući tko sve sjedi u foteljama i slušajući o čemu raspravljaju.
Kada je crkva sv. Marka izbijala podne izlazili smo iz Hrvatskog sabora i obilježili izlet zajedničkom fotografijom.

Kao nagradu za pristojno ponašanje dobili smo 2 slobodna sata koja smo proveli u centru Zagreba. Imali smo sreće što su tamni oblaci odlučili zaobići područje u kojem smo se nalazili tako da smo mogli uživali ispijajući kavu na Cvjetnom trgu i kupajući se u prvim toplim zrakama Sunca. Ljubitelji shoppinga prošetali su Ilicom i bili u mogućnosti kupiti pokoji odjevni predmet, dok su drugi jednostavno otišli obnoviti zalihe energije hranom. U 16 sati smo se iscrpljeni vratili u Prelog i zadovoljni krenuli svojim kućama.
Želim da i sljedeće godine učenici uživaju u Hrvatskom saboru baš kao što smo ove godine uživali mi!

Galeriju slika s našeg izleta možete pogledati OVDJE.

Leona Krušelj, 4. G2 i Darija Šalamon, 4.EK