SVJETSKI I EUROPSKI TJEDAN NOVCA

Autor: Željka Ivančok Varga, 26. 4. 2024.

Nizom aktivnosti naglasili smo važnost financijske pismenosti

Od 18. ožujka do 24. ožujka 2024. obilježavao se Svjetski i Europski tjedan novca u sklopu kojeg se u našoj školi proveo niz aktivnosti kako bi se kod naših učenika podigla svijest o važnosti financijske pismenosti.

Uvod u financijsko opismenjavanje naših učenika bila je radionica Tonija Miluna  u organizaciji Grada Preloga koja se održala u multimedijalnoj dvorani Muzeja Croatia insulanus  kojoj su prisustvovali učenici 2. EK, 1. THK, 2. THK i 4. G razreda. Naziv radionice bio je „Obogati se znanjem“. Učenici su naučili kako trošiti manje/pametnije, kako zarađivati više te kako uložiti razliku kako bi ostvarili što veći prinos uz što manji rizik.

Našu školu posjetile su predstavnice OTP banke koje su učenicima razrednog odjela 2. EK održale predavanje o bankarskom poslovanju.

Učenica Eva Petković (3. G) izradila je plakat za potrebe izložbe koja se održala na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu u sklopu konferencije Tjedan financijske pismenosti 2024. Na plakatu je prikazala primjer dobre prakse – suradnju Srednje škole Prelog s dječjim vrtićem Fijolica na području financijskog opismenjavanja.

Drugi i četvrti razredi ekonomskog usmjerenja naše škole putem interneta pratili su zanimljiv događaj „Štedi, uloži i život posloži“ u organizaciji Ministarstva financija koji se odvijao uživo u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu.  Nakon uvodnog predavanja ministra financija Marka Primorca, održan je razgovor s mladim inovatorom Albertom Gajšakom. Zatim su održana predavanja o štednji (osobnim financijama), investiranju i prijevarama i na kraju se održao kviz koji je vodila Morana Zibar. Voditeljica programa bila je Iva Šulentić.

Za učenike usmjerenja konobar, kuhar i slastičar koji prvi put izlaze na tržište rada održana je u školi radionica pod nazivom „Obračun plaće za početnike“ čiji ishodi su bili: objasniti sastav plaće, prikazati izračun doprinosa i poreza iz plaće te sastaviti obračunski list.

Ovim aktivnostima učenici su usvojili vještine potrebne za upravljanje financijama u svakodnevnom životu što je izuzetno važno.

Obilježavanje Svjetskog i Europskog tjedna novca u Srednjoj školi Prelog organizirale su profesorice Marina Branilović, Dragica Koštarić, Darinka Mustač i Mirela Petković.

« Svibanj 2024 »