FINANCIJSKA ABECEDA

Autor: Željka Ivančok Varga, 30. 3. 2024.

Realizacija školskoga projekta

Već nekoliko godina zaredom u našoj se školi provodi projekt s ciljem podizanja razine financijske pismenosti mladih tim više što je financijska pismenost ključna vještina od iznimne važnosti za svakodnevni život. Mladi se često suočavaju s brojnim financijskim izazovima čim započnu svoj put u svijet odraslih, poput otvaranja bankovnog računa, upravljanja budžetom, razumijevanja poreznog sustava i planiranja za buduće troškove kao što su školovanje ili stambeno pitanje. Stoga je od vitalne važnosti mladima pružiti potrebna znanja i vještine za uspješno upravljanje vlastitim financijama.

Ovogodišnji projekt pod nazivom Financijska abeceda uključivao je nekoliko aktivnosti koje su osmislile i provele nastavnice Dragica Koštarić, Darinka Mustač i Danijela Naranđa te pedagoginja Tanja Lilić. Tijekom listopada i studenoga 2023. učenici su uredili školski pano izradivši mali rječnik Financijske abecede ispisavši sve ključne pojmove vezane uz financijsku pismenost.

U Osnovnoj školi Jože Horvata  Kotoriba nastavnica Dragica Koštarić  održala je 14. prosinca 2023. godine predavanje i radionicu „Financijska pismenost – učim i štedim“ učenicima osmih razreda. Predavanje je obuhvatilo pojmove vezane za novac, poslovne račune, vrijednosne papire i kredite pri čemu su prikazani primjeri štednje koje mogu i sami primijeniti.

Kvizovima Euro i Financijska pismenost koji su obuhvatili sadržaj predavanja na kreativan je način približena financijska pismenost. Pritom su najbrži učenici bili posebno nagrađeni.

Tim učenica osnovne škole nakon tog predavanja pripremao se za kviz Financijska pismenost u organizaciji Štedopisa koji je održan 29. veljače 2024. godine na kojem su na nacionalnoj razini osvojile odlično 97. mjesto u konkurenciji od 605 timova.

U razredima 4. EK, 4. THK i 3. KU nastavnice Darinka Mustač i Dragica Koštarić održale su predavanja „Mirovinski sustav RH“. Predavanje je bilo namijenjeno učenicima koji će uskoro biti dio zaposlenika koji će morati odabrati svoj mirovinski fond čim se prvi puta zaposle.

Učenici su  upoznati s mirovinskim sustavom koji je dio sustava socijalne sigurnosti u Hrvatskoj, a sastoji se od dva obvezna i jednog dobrovoljnog stupa mirovinskog osiguranja. Hrvatski mirovinski sustav posljednih se nekoliko desetljeća kontinuirano suočava s velikim izazovom izloženosti demografskim promjenama. Trostupni mirovinski sustav stupio je na snagu mirovinskom reformom 2002. godine, Hrvatska je prešla na kapitalizirani sustav temeljen na individualnim računima budućih umirovljenika.

Dana 27. veljače 2024. godine učenici 4. G i 2. THK u pratnji nastavnice Dragice Koštarić sudjelovali su na zanimljivoj radionici Financijske pismenosti koju je održao nagrađivani profesor matematike i sveučilišni specijalist ekonomije Toni Milun. Na radionici pod nazivom „Obogati se znanjem“ pokušalo se odgovoriti na brojna pitanja poput: kako trošiti manje/pametnije, kako zarađivati više te kako uložiti razliku da ostvarimo što bolje prinose.

U razdoblju od 18. do 24. ožujka 2024. kada se obilježava Europski i Svjetski tjedan novca (GMW 2024.), nastavnice Darinka Mustač i Dragica Koštarić održale su radionicu “Obračun plaće za početnike”, u kojoj su učenici 3. KU razreda po prvi puta samostalno izračunali svoju plaću.

Sve navedene aktivnosti važni su koraci u osiguranju da mladi steknu potrebna zanja i vještine za uspješno upravljanje svojim financijama koje će im pomoći da postanu samostalni i odgovorni građani u budućnosti.

Tekst: Dragica Koštarić, Tanja Lilić