NAŠ „ZLATNI KUHAR“ NA EDUKACIJI U NAJPRESTIŽNIJOJ ŠKOLI TALIJANSKE KUHINJE NA SVIJETU

Autor: Željka Ivančok Varga, 9. 9. 2023.

Izvrsni dojmovi nakon edukacije u Italiji...

Na jednom od najprestižnijih međunarodnih natjecanja u domeni turističko-ugostiteljskih škola, 34. AEHT-u održanom prošle jeseni u Italiji, tadašnji učenik kuhar iz Srednje škole Prelog Karlo Gracin Šardi, pod mentorskom palicom stručne učiteljice kuharstva Anice Naranđa osvojio je zlatnu medalju u kuharskog disciplini Dechatlon. Za nagradu dobio je zlatnu medalju, ali i mogućnost odlaska na edukaciju u ALMU, najprestižniju školu talijanske kuhinje u svijetu.

Karlo je u 5. mjesecu ove godine maturirao, a na realizaciju nagrade u obliku edukacije u Italiji uputio se krajem sedmog mjeseca: „Pohađao sam ALMA Summer School 2023. i ta me međunarodna ljetna škola fascinirala. Škola je smještena  u Kneževoj palači sagrađenoj u 14. stoljeću u centru Colorna, gradiću u provinciji Parmi, 90-tak kilometara udaljenom od Bolonje. Edukacija se sastojala od teorijske i praktične cjelodnevne nastave, a vodio ju je tim nastavnika koji su svi redom vrhunski majstori kulinarstva. U izvrsno opremljenim učionicama i stručnim kabinetima svakodnevno smo pripremali i konzumirali vrhunska jela i deserte, od tradicionalnih talijanskih do modernih internacionalnih. Uz to, svakodnevno smo posjećivali različite restorane u krugu od 20-tak kilometara od škole gdje sam imao priliku vidjeti i kušati mnoga jela koja do sada nigdje nisam vidio i probao. Posebno me impresionirao koncept „Spore hrane“ koji se temelji na malim obrocima napravljenim od autohtonih domaćih namirnica po tradicionalnim receptima. Tijekom edukacije učili smo i o povijesti talijanske kuhinje i kulture, lokalnim proizvodima te vinima i tjestenini.“

Kompletna edukacija bila je na engleskom jeziku koji Karlo tečno govori, a stečeno znanje i vještine provjerili su na kraju ugledni talijanski chefovi te je dobio njihov prestižni certifikat za najbolje studente europskih hotelskih institucija.

Napisala: Sanja Kovačić

Fotografije: privatna arhiva Karla Gracin Šardija