DODJELA DIPLOMA DSD I I DSD II

Autor: Željka Ivančok Varga, 18. 5. 2023.

Imamo vrsne govornike njemačkog jezika...

U četvrtak 11. svibnja 2023. profesorice B. Martinjak, K. Jančec i T. Baksa organizirale su dodjelu DSD I i DSD II diploma. U knjižnici je održana kratka priredba kroz koju nas je vodila Sara Mikec iz 3.G razreda. Učenicima su zapjevale Anja i Sara uz klavirsku pratnju Eve Petković. Učenice 1.EK razreda - Sara, Paula i Tijana kazivale su stihove na njemačkom jeziku o Proljeću, Ljetu i Prekrasnom danu.

Tijekom priredbe javila nam se putem zoom-a iz Berlina i naša bivša učenica Maria Moharić koja je, zahvaljujući DSD II diplomi, imala prednost kod dobivanja raznih stipendija vezanih uz razmjenu studenata, a sad, zahvaljujući znanju njemačkog jezika, stažira u Berlinu. Tako nam je rekla: " DSD mi je puno pomogao kad sam se prijavljivala na studentsku razmjenu u Berlin jer je za prijavu bila potrebna potvrda o razini B2 ili C1 pa sam imala spremnu diplomu i nisam morala plaćati školu stranih jezika za polaganje da dobijem potvrdu. I što je viša razina jezika, to dobiješ više bodova, pa sam i tu skupila još bodova za razmjenu. Isto mi je trebala i za prijavu na pripravništvo u Berlinu gdje sam trenutno, a radim u odjelu revizije financijskih institucija gdje se sve radi na njemačkom jeziku."

A što je to DSD uopće? DSD diploma (ili na njemačkom Deutsches Sprachdiplom) dokazuje znanje njemačkog jezika na B1 razini za DSD I i na visokoj B2 i C1 razini prema ZEROJ-u za DSD II. U našoj školi svi učenici imaju pravo polagati DSD I (na razini A2/B1), dok se za višu jezičnu razinu mora pohađati fakultativna DSD nastava kako bi se učenici pripremili za visoku B2/C1 razinu. Važno je napomenuti da je DSD diploma besplatni međunarodni certifikat o znanju njemačkog jezika, priznat u cijelom svijetu, a financiran od strane Njemačke. Kroz DSD nastavu učenike vode prof. Martinjak i prof. Baksa, a zadnje tri godine i lektorica iz Njemačke, prof. Kerstin Sperlich-Hoffmann. Kako bi učenici položili DSD ispit, moraju pokazati svoje znanje u 4 jezične vještine: čitanje s razumijevanjem, slušanje s razumijevanjem, pisanje i govorenje. Za DSD II je za potonje dvije vještine potrebna izuzetna priprema, istraživanje neke problematike te izrada prezentacije odnosno pisanje sažetka dobivenog teksta, interpretacija statističkih podataka te pisanje argumenata za i protiv određene teme, kao i svog mišljenja na tu temu. U tom su poduhvatu uspjeli Marko-Antonio Belić, Jana Doroteja Veselin i Lana Vabec, a za to su ih četiri godine pripremale sve navedene nastavnice.

Wir gratulieren allen unseren DeutschexpertInnen.

Seid ruhig und lernt Deutsch :)

Tekst: Tanja Baksa, prof.