3. GOVORNIČKA RADIONICA

Autor: Željka Ivančok Varga, 1. 5. 2023.

Vaš idealan glas - neprocjenjiv alat!

Travanj smo završili radnom subotom 29. travnja i to u znaku treće govorničke radionice koja se bavila vježbama postizanja dobre i elegantne govorničke dikcije. Voditeljica radionice bila je profesorica s Odsjeka za fonetiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu dr. sc. Ines Carović. Prve vježbe bile su usmjerene na jedan glas, a zatim na riječi i spojeve riječi te su različitim aktivnostima polaznici uvidjeli koliko je važno pripremiti se neposredno prije izvođenja govora. Sve su te vježbe odlične za smanjenje straha i treme koju učenici imaju prije natjecanja, nastupa ili predstavljanja svog rada na različitim manifestacijama.

Voditeljica je svakom polazniku istaknula prednosti i nedostatke njegova glasa i izgovora te kojim vježbama i svakodnevnim treninzima mogu usavršiti svoj izgovor. Tijekom vježbi prilagođavali su tempo i ritam govora i naučili pravilno disati.

Potom su vježbali korištenje modalnih izraza u tekstovima, od prepoznavanja do uvrštavanja u zadane tekstove kako bi postigli kvalitetniji izraz i upečatljiv nastup uz pridobivanje naklonosti publike.

Dakle, za dobrog je govornika važno da što više sazna o svojoj publici, tj. da surađuje s auditorijem i prepozna dinamiku publike kako bi što kvalitetnije svoje izlaganje prilagodio svojim slušateljima. Ovakve su vježbe iznimno korisne za turistička zanimanja jer prezentaciju usluga uvijek treba znati i moći prilagoditi željama i očekivanjima gosta.

Radionica je trajala od 9 do 12 sati, a realizirana je sredstvima koja omogućava ReCeZa - Regionalni centar Zabok.