Go4eXperience IV

Autor: Željka Ivančok Varga, 2. 12. 2022.

Završetak projekta…

Projekt je trajao 15 mjeseci, a brojke sudionika zavidne – 41 učenik na kratkoročnoj mobilnosti, 3 učenika na dugoročnoj mobilnosti te 3 nastavnika na usavršavanju. Zemlje u kojima su se odvijale aktivnosti: Njemačka (Frankfurt na Majni i Odenheim), Slovenija, Španjolska (Valencia i Malaga) i Italija.

Povodom završetka projekta Go4eXperience IV učenici razrednog odjeljenja 3. EK na satu Komunikacijsko-prezentacijskih vještina pod mentorstvom Mirele Petković proveli su intervju s učenicima koji su sudjelovali u projektu. Učenici Lovro Hozjak i Ana Kovačić bili su na mobilnosti u španjolskom gradu Malagi, dok je Deni Mezga odradio stručnu praksu u Frankfurtu na Majni. Na taj su način podijelili svoja iskustva s prakse te „brusili“ svoje komunikacijske vještine. Voditelj intervjua bio je učenik Antonio Novak.

Antonio: Dobar dan! Sve vas srdačno pozdravljam i zahvaljujem što ste se odazvali našem pozivu. Vi ste ove godine bili na praksi u sklopu projekta Erasmus + u Španjolskoj i Njemačkoj te bismo htjeli da s nama podijelite svoja iskustva. Možete li mi reći tko je obavljao praksu u Španjolskoj, a tko u Njemačkoj te u kojim ste gradovima boravili?

Ana: Lovro i ja bili smo u Španjolskoj u Malagi, a Deni i Ivan, kolega koji danas nije s nama, bili su u Njemačkoj u Frankfurtu.

Antonio: U kojem ste razdoblju bili na praksi?

Lovro: Ana i ja bile smo u Malagi od 9. travnja do 23. travnja 2022.

Deni: Ivan i ja bili smo u Njemačkoj od 3. rujna do 18. rujna 2022.

Antonio: S kojim prijevoznim sredstvom ste putovali?

Ana: Mi smo u Španjolsku putovali avionom.

Deni: A mi u Njemačku kombijem.

Antonio: Je li vam putovanje avionom bilo prvi put te kakva su bila iskustva?

Lovro: Bilo je dobro i zanimljivo. Govorili su da bi moglo biti dosta turbulencija, ali ih na kraju nije bilo pa je sve u svemu jako dobro prošlo.

Antonio: Odlično. Gdje ste radili i koje ste poslove obavljali za vrijeme vaše prakse?

Ana: Radili smo u tvrtki Disofic koja se bavi prodajom uredskih potrepština. Prvi tjedan smo radili u skladištu i uglavnom smo pakirali narudžbe te se upoznavali sa skladišnim poslovanjem,  a drugi tjedan smo bili u uredu i radili tablice u Excelu i plakate te se upoznavali s poslovanjem u uredu.

Deni: Ja sam radio u KWD udruzi za hrvatsko gospodarstvo. Prvi tjedan smo u većini slučajeva radili prezentacije o Frankfurtu i njegovim znamenitostima, a drugi tjedan smo počeli raditi baze podataka u Excelu, račune i preračunavanje valuta.

Antonio: Koji ste jezik koristili u komunikaciji?

Lovro: Španjolci ne govore baš engleski pa je bilo otežano sporazumijevanje. Samo neki su na poslu govorili engleski pa smo s njima mogli razgovarati na engleskom, a s ostalima smo komunicirali pomoću Google prevoditelja. Prije polaska u Španjolsku te u Španjolskoj prošli smo i kratki tečaj španjolskog jezika pa smo pokušavali komunicirati i na španjolskom jeziku.

Deni: Naš šef gospodin Šušak je podrijetlom Hrvat pa smo se sporazumijevali na hrvatskom, ali ponekad ga nije bilo i onda smo morali koristiti i engleski jezik.

Antonio: Što ste radili u slobodno vrijeme?

Ana: U blizini našeg hostela bila je plaža pa smo često boravili na plaži ili u kafićima pokraj plaže. Ponekad smo autobusom otišli u grad u šoping  i razgledavanje.

Deni: Mi smo najčešće razgledavali znamenitosti Frankfurta, išli na piće, u restoran ili u šoping.

Antonio: Jeste li posjetili koje prirodne i kulturne znamenitosti?

Lovro:  Malaga je prekrasan grad, pun kulturnih i prirodnih znamenitosti. Od najpoznatijih posjetili smo katedralu u centru Malage, Picassov muzej i tvrđavu Alcazaba.  Bili smo i na jednodnevnom izletu u Granadi.

Deni: Mi smo posjetili Main Tower i popularnu frankfurtsku katedralu.

Antonio: Jeste li probali španjolsku hranu i je li vam prijala?

Ana: Jesmo, probali smo paellu i meni se svidjela.

Antonio: Jeste li zadovoljni s vremenom provedenim na Erasmusu?

Lovro: Da, stekli smo nova znanja i vještine na poslu, sklopili nova prijateljstva, upoznali novu kulturu, usavršili svoje znanje stranih jezika te upoznali prirodne i kulturne znamenitosti Španjolske.  Bilo je vrlo zanimljivo.

Deni: Nama je također bilo jako zanimljivo i lijepo te bih definitivno to ponovio.

Antonio: Što biste naveli  kao glavne prednosti prakse u sklopu projekta Erasmus+?

Ana: Poslovno iskustvo, usavršavanje jezika  i stjecanje novih znanja.

Antonio: Biste li ponovili ovo iskustvo i sljedeće godine i preporučili drugim učenicima da se prijave?

Lovro: Da, ponovio bih sigurno. Već su se neki od nas prijavili na sljedeći Erasmus + projekt u Portugal i preporučio bih svim učenicima da se prijave i ne propuste takvu priliku.

Antonio: Možemo zaključiti da je sudjelovanje na praksi u okviru projekta Erasmus + jedno vrlo pozitivno iskustvo za naše učenike. Stekli su nova radna iskustva, naučili nove vještine i imali prilike upoznati druge kulture. Vidjeli su razne kulturne i prirodne znamenitosti te sklopili nova prijateljstva.

Zahvaljujemo vam na gostovanju.

Tekst: Tea Kos

« Svibanj 2024 »