MJESEC HRVATSKE KNJIGE 2022.

Autor: Željka Ivančok Varga, 1. 12. 2022.

Brojnim aktivnostima obilježili smo ovogodišnju manifestaciju poticanja čitanja...

Programski odbor Mjeseca hrvatske knjige odlučio je da ovogodišnja manifestacija bude posvećena mladima jer je 2022. godina proglašena Europskom godinom mladih. Tema glasi Generacija K čime se naglašavaju dva pojma - knjiga i knjižnica ističući prilagodbu knjižnica potrebama novih generacija - mobitel u ruci, ekološka osviještenost, kao i osamljenost i zabrinutost, a sve uz moto Misli na sebe - čitaj!

U našoj je školi već tradicionalno bilo osmišljeno niz aktivnosti u sklopu strategija poticanja čitanja, a vodili su ih nastavnici Hrvatskoga jezika te knjižničarka Nataša Sakač uz izvrsnu suradnju s Knjižnicom i čitaonicom Grada Preloga.

Učenicima 4. G razreda omogućili smo lagani predah, izlazak iz učionice i SF avanturu uz kreativan i zanimljiv LARP (live action role playing) u suradnji s preloškom Knjižnicom i čitaonicom te Terrible Creations.

U petak 11. studenoga 2022. naši su maturanti ekonomskog, gimnazijskog i turističko-hotelijerskog smjera posjetili Interliber, Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu, Hrvatski sabor i hotel Amadria Park Capital Zagreb. Uz druženje i ugodne temperature saznali smo brojne zanimljivosti, a posebno zahvaljujemo saborskoj zastupnici dr. Andreji Marić na odvojenom vremenu samo za nas.

Učenici 1. PKS i 1. PKO razreda posjetili su Knjižnicu i čitaonicu Grada Preloga u pratnji pedagoginje T. Lilić, knjižničarke N. Sakač i strukovnog nastavnika R. Režeka, a uz društvene igre u ugodnom su ozračju naučili mnoge zanimljivosti o knjigama i čitanju.

U Mjesecu smo se hrvatske knjige posebno posvetili knjizi, čitanju, razgovorima o književnosti, iščitavali dublje slojeve tekstova, ali i zabavljali uz escape room igru u izvedbi učenika 1. G razreda i njihove profesorice Đ. Katanec koji su sudjelovali u tematskom uređivanju prostora školske knjižnice.

Učenici 4. EK razreda sudjelovali su u aktivnosti Data detox u preloškoj Knjižnici i čitaonici sa svojim profesorom M. Sarapom te knjižničarkom N. Sakač. Tako su obogatili interaktivnu izložbu What The F*uture Wants svojim odgovorima, idejama i crtežima. Tema? Digitalna pismenost, svijest o digitalnom otisku i mobiteli.

Tijekom Mjeseca hrvatske knjige učenici 1. PKS i 2. PKS/KO razreda na poticaj edukacijske rehabilitatorice Vanje Lajtman koristili su svoje slobodno vrijeme nakon nastave kako bi kreirali i izradili interaktivne edukativne slikovnice za najmlađe. Kome će pokloniti ove lijepe slikovnice ostat će tajna do Božića!

U sklopu projekta Kino za mlade naši su učenici s profesoricom M. Pesek uživali u filmu Ribanje I ribarsko prigovaranje 22. studenoga u Centru za kulturu Čakovec.

Radne subote 12. i 26. studenoga bile su u znaku govorničkih radionica na kojima su polaznici učili sve o pregovorima, mogućim smicalicama te važnosti jezičnih formulacija. Naprije su naučili o pravilima debatiranja, a potom teoriju proveli u praksi debatirajući o zadanim temama. Osim toga, provježbali su izricanje svojih govora sa zadanom temom analizirajući argumente I protuargumente koje su naveli su svom govoru. Realizaciju ovih radionica omogućuje ReCeZa.

Uključili smo se u 3 projekta (natjecanja) za poticanje čitanja: Lektira na mreži, Mreža čitanja i Čitanjem do zvijezda za srednje škole, a mentorice su prof. Đ. Katanec, Ž. Ivančok Varga i N. Sakač.

U petak 25. studenoga učenici 3.PKS razreda sudjelovali su u aktivnosti “Stvaramo priču” sa svojom profesoricom Ž. Ivančok Varga. Uz maštu I kreativnost nastala je priča o zimskom putovanju nestašnog medvjedića.

U 3.G razredu učenici su u sklopu čitanja iz užitka predstavljali roman “Bijela kao mlijeko, crvena kao krv” osmislivši brojne kreativne zadatke za publiku. Također su završili s prvom fazom izrade projekta Znameniti priločanci.

Veliko hvala svima koji su se uključili u brojne aktivnosti u sklopu Mjeseca hrvatske knjige uz želju da se ove aktivnosti nastave I dalje, a svim našim natjecateljima u čitanju I izradi uradaka želimo puno uspjeha I što bolji plasman!

« Svibanj 2024 »