LJETNA ŠKOLA GASTRONOMIJE I TURIZMA

Autor: Željka Ivančok Varga, 18. 7. 2022.

Vratile su nam se hotelijerke…

Sa širokim osmijehom na licu i pune pozitivnih dojmova vratile su se s Ljetne škole gastronomije i turizma naše turističko – hotelijerske komercijalistice Ivana Hansderfner i Annamaria Žnidar. Ovogodišnja se Ljetna škola održavala u Poreču od 27. do 30. lipnja, a uz naše predstavnice bili su na ondje i predstavnici ostalih partnerskih škola na projektu ReCeZa – Regionalni centar Zabok.

Učenici su bili smješteni u hotelu Valamar Diamant, a dani su im bili ispunjeni brojnim stručnim radionicama i posjetima. Među ostalim, posjetili su Vinariju i destileriju Rossi u Vižinadi gdje su se uz stručno vođenje suvlasnika Marka Rossija, predsjednika Udruge konobara i barmena Hrvatske Zorana Lukića i vrhunskog somelijera Sandija Parisa upoznali s proizvodnim procesom Vinarije i destilerije te kroz praktično iskustvo učili o pravilnom nuđenju, prezentaciji i otvaranju butelja vina Istarska Malvazija.

Idućeg dana posjetili su destileriju Aura u Buzetu koja se bavi proizvodnjom ekskluzivnih tradicionalnih proizvoda - rakije, džemova te ostalih autohtonih proizvoda od samoniklog ljekovitog bilja i divljeg voća s obronaka Ćićarije.

O proizvodnji i posluživanju destilata radionicu su im održali stručnjaci Viktor Dobrović te Zoran Lukić, a potom su imali radionicu pod vodstvom barmena Marka Sekule na temu „Priprema koktela modernim tehnikama“. Obišli su i kulturno povijesnu baštinu najmanjeg grada na svijetu - Huma, te tamošnji Muzej starih zanata „Museum of Hum Aura“ i Destillery bar „Aura“.

U Isabella Valamar Collection Island Resortu na otoku Sveti Nikola sudjelovali su na radionici pripreme jela modernim tehnikama kuharstva uz korištenje lokalnih namirnica, a u pržionici kave Monte u Žminju educirali su se o kavi i njenim mješavinama te isprobali „cupping“; metodu ocjenjivanja kvalitete kave. U sklopu vođene edukacije od strane Filipa Sarilara iz Udruge konobara i barmena Hrvatske te Denija Pesce i Diega Giuricina iz Monte Akademije upoznali su se i s važnošću rada na mlincu, osnovama održavanja caffe aparata, pripremom kave i kontrole kvalitete kroz prepoznavanje okusa, kreme i izgleda kave, a na kraju su vježbali tehniku Latte arta kroz pravilnu pripremu kreme od mlijeka i tehniku crtanja po kavu.

Uz sve to bilo je i slobodnog vremena za druženje i animaciju, s obzirom da su im ljubazni domaćini iz Valamara Diamanta ustupili na besplatno korištenje različite sadržaje hotela poput sportskih terena, teretane i bazena, a i plaža je bila u blizini. Sve zajedno bilo je više nego ugodno i kvalitetno iskustvo.

Pripremila: Sanja Kovačić, koordinator ReCeZe u SŠ Prelog

« Svibanj 2024 »