„OD POLJA DO TANJURA“

Autor: Željka Ivančok Varga, 18. 7. 2022.

Preloški gimnazijalci otputovali u Sloveniju u sklopu projekta Erasmus+...

Učenici 2.G razreda (Lara Bihar, Lucija Bermanec, Sara Mikec, Martina Sokač, Valentina Vrhovski i Matija Kramar) proveli su 9 dana u Sloveniji u sklopu Erasmus+ razmjene mladih čija je tema programa bila "Od polja do tanjura"/“From field to plate”. Prva tri dana proveli su s profesoricom Esmeraldom Slaviček, dok im se 4. dan pridružio profesor Mišo Rašan. Tijekom svog boravka, odsjeli su u dvorcu Rakičan.

Dani su im bili prepuni raznih aktivnosti, od uvodnih igara upoznavanja i predstavljanja projekta i programa Erasmus + Youth in Action do čišćenja okoliša oko Soboškog jezera i prezentacije nacionalne kuhinje svih zemalja sudionica.

Također, naši su učenici naučili kako napraviti vlastiti sapun, pomogli su pri uljepšavanju ambijenta oko samog dvorca tako što su zajedničkim snagama bojali ogradu, zatim su prezentirali svoje radove na međunarodnoj konferenciji te stjecali puno novih znanja o drugim kulturama. Učili su i o samozbrinjavanju u zemljama sudionicama i saznali zanimljive činjenice kao što je ta da je Slovenija za potrebe naroda morala donijeti krumpir iz Egipta, da Poljska stavlja veliki naglasak na balkonske vrtove u većim gradovima te da Mađarska puno pažnje posvećuje obnovljivim izvorima energije. Svoju su zemlju predstavili u najboljem svjetlu tako što su mladima prikazali hrvatske strategije samozbrinjavanja, pogotovo oko pitanja zbrinjavanja otpada i korištenja obnovljivih izvora energije. Pokazali su kako je Hrvatska zemlja koja obiluje prirodnim ljepotama, ali i da je puna ljudi velikih srca. Tamo su upoznali mlade iz Poljske, Mađarske, Litve, Slovenije i Grčke s kojima su sklopili prijateljstva za cijeli život.

Osim stjecanja znanja, bilo je tu i puno smijeha, zabave, plesanja nacionalnih plesova te stvaranja uspomena kojih će se naši učenici iz 2.G, ali i profesori rado sjećati cijeli život.

« Svibanj 2024 »