PRVI MALI GASTRO U PRELOGU

Autor: Željka Ivančok Varga, 29. 5. 2022.

Ugodno druženje ispred OŠ Prelog…

Srednja škola Prelog prvi je put organizirala Mali Gastro u Prelogu 26.  svibnja 2022. u prijepodnevnim satima. Ova zanimljiva manifestacija pripremljena je u sklopu projekta ReCeZa - Regionalni Centar Zabok -  financiranog sredstvima Europskog socijalnog fonda, škola domaćin bila je Srednja škola Prelog, a bili su pozvani osmaši svih međimurskih osnovnih škola.

Uz učenike i nastavnike Srednje škole Prelog sudjelovali su i učenici i nastavnici Turističko – ugostiteljske i prehrambene škole Bjelovar, predstavnici Turističke zajednice grada Preloga te predstavnici Udruženja ugostitelja Međimurja. Učenicima su se na početku obratili ravnatelj SŠ Prelog prof. Tomislav Gregur, predsjednica Školskog odbora SŠ Prelog prof. Željka Ivančok Varga te predstavnica Regionalnog centra Zabok, prof. Draženka Jurec, ujedno ravnateljica SŠ Zabok, uz koju su bile prisutne i predstavnice Regionalnog centra Zabok – Brankica Kralj i Renata Tršinski.

Učenici SŠ Prelog demonstrirali su svoje vještine i praktična znanja, a naglasak je bio na promociji turističko - ugostiteljskih usmjerenja u školi; turističko - hotelijerski komercijalist, kuhar, konobar, slastičar, pekar, mesar te pomoćni kuhar/slastičar i pomoćni konobar

No, kako je SŠ Prelog škola velike sinergije i zajedništva u čije se promocijske aktivnosti uključuje uvijek cijela škola, promovirana su i zanimanja ekonomist i opća gimnazija koja se isto kod nas uspješno provode. Veliki dio radionica zainteresirao je brojne osmaše, a hoće li se na kraju upisati u SŠ Prelog ili ne – odluka je na njima. Prilike na tržištu rada danas su takve da učenici ovih strukovnih usmjerenja bez problema pronalaze posao, a dobra vijest je i ta što su ta zanimanja danas jako dobro plaćena. Učenici četverogodišnjih programa također imaju mogućnosti za zaposlenje poslije srednje škole, ali i za nastavak obrazovanja.

Zašto ići u SŠP? Zato jer je to škola koja ima kontinuirano dobre rezultate, zato jer osim znanja iz nastavnih predmeta kod učenika razvija i druge ljudske kvalitete – radne navike, poduzetnički duh, humanost, zajedništvo, individualizirani pristup.

Kontinuirano je prati i Grad Prelog dajući besplatne udžbenike. Za neka se zanimanja bez problema dobivaju stipendije. Poslodavci redovno traže u školi buduće zaposlenike jer su kvalitetni te zato jer škola omogućuje ERASMUS putovanja diljem Europe – od Slovenije, Austrije, Njemačke, Francuske, Malte, Španjolske, Italije … i zato jer učenici kroz praktičnu nastavu zarađuju – i na kontinentu i na moru.

Zanimanja koja obrazuje SŠP deficitarna su. Istovremeno, odlična su podloga za upis na više škole i sveučilišta.

Simpatično druženje osmaša i SŠP-ovaca trajalo je dva sata, a cijelo vrijeme pratio ih je školski bend uz ugodnu glazbu, kao i plesači i pjevači.

Tekst: Sanja Kovačić

« Svibanj 2024 »