EKONOMISTI NA TERENSKOJ NASTAVI

Autor: Željka Ivančok Varga, 26. 5. 2022.

Posjetili smo tvrtku Paul Green…

Naši budući ekonomisti, učenici 2. i 3. razreda Srednje škole Prelog 19. svibnja 2022. zamijenili su učionice proizvodnom halom. Kako? Lako! Naime, tvrtka PROIZVODNJA PG d.o.o. iz Preloga poznatija kao Paul Green primila je 28 učenika u svoje prostore i pokazala im proizvodnju.

Na početku je predstavnica tvrtke gđa. Petra Hasanović ljubazno ispričala sve bitne informacije o tvrtki, o njihovim proizvodima i načinu poslovanja.

Nakon upoznavanja tvrtke učenike su poveli u proizvodni pogon gdje su upoznali sve procese proizvodnje, od početka do samog kraja.  Proizvodni asortiman tvrtke Paul Green je isključivo ženska modna obuća. Ali ne bilo kakva! Vrhunska! PG kvaliteta garantira udobnost, preciznost se postiže ručnim radom, upotrebljavaju se prirodne sirovine, a proizvodnja je ekološki osviještena.

Naučili smo da u proizvodnji ovisno o vrsti artikla postoje brojne ručne i strojne operacije, da se za proizvodnju koristi isključivo koža, čija je koža najčvršća, kako dolaze do sirovina, ali i kako je zadovoljstvo djelatnika najvažnije za napredak tvrtke. Tvrtka zapošljava oko 430 djelatnika dok je unutar grupacije zaposleno 3200 djelatnika. Jeste li znali ?

Matična firma Paul Green osnovana je 1988. godine i vodeći je proizvođač ženske modne obuće u svijetu. 100 % proizvodnje Paul Green odvija se u Europi. Zanimljivost je da Paul Green bira svoje kupce i odlučuje sam o količini svojih proizvoda koje prodaje tim istim kupcima. Isto tako, zanimljivo je da u Republici Hrvatskoj nema svoju maloprodajnu mrežu, već se proizvodi prodaju na veliko i preko web shopa. Godišnja količina prodanih proizvoda mjeri se u milijunima pari cipela.

Upoznali smo organizacijsku strukturu tvrtke čija se nabava, prodaja i marketing nalaze u Austriji, dok je u Prelogu proizvodnja, odjel održavanja, planiranja proizvodnje, tehničkih modelara, administracije i ljudskih potencijala. Veliku pažnju posvećuju društveno odgovornom poslovanju pa i njihove se kutije mogu 100% reciklirati.

Cilj terenske nastave bio je povezivanje teorijskih sadržaja iz predmeta Poduzetništvo, Osnove ekonomije, Uvod u poslovno upravljanje s konkretnim primjerima iz prakse. Koliko je zanimljivo bilo, govori i činjenica da su učenici na kraju postavljali pitanja i pozorno slušali odgovore. Jedno od pitanja je bilo imaju li oni potrebe za ekonomistima i kolike su plaće djelatnika na što su dobili konkretan odgovor od Tehničkog direktora. Zadovoljni odgovorima učenici su zahvalili  na mogućnosti posjete i izvrsnom vođenju te se zaputili kućama, a neki i u školu, a pratile su ih njihove profesorice Tanja Gregur, Mirela Petković i Marina Branilović.

Tekst: Marina Branilović

« Svibanj 2024 »