USPJEH BEZ PRESEDANA

Autor: Željka Ivančok Varga, 15. 4. 2022.

Nastavnik kuharstva Danijel Naranđa osvojio čak 4 medalje na međunarodnom kulinarskom festivalu -  17. Biseru mora

Ne prestaju stizati čestitke i izrazi divljenja Danijelu Naranđi, nastavniku kuharstva u Srednjoj školi Prelog koji se ovog utorka vratio s otoka Brača u Prelog sa čak 4 medalje oko vrata. Kao sudionik 17. Bisera mora, najprestižnijeg međunarodnog kulinarskog festivala koji je od 8. do 12. travnja organizirala Kuharska akademija ŠKMER iz Splita postigao je uspjeh kakav se ne pamti.

Mentorirajući preloške maturante kuhare Lorenu Turk i Frana Slameka, zajedno s njima već drugog dana natjecanja okitio se broncom u kategoriji Školskih timova. Preložani su naime, u konkurenciji od 37 timova iz 24 srednje ugostiteljske škole iz Hrvatske, Crne Gore, Italije, Sjeverne Makedonije, Srbije i Slovenije po mišljenju stručnog žirija zaslužili upravo tu nagradu za pripremu i prezentaciju tri slijeda jela nacionalne kuhinje. No, to je bio tek početak nevjerojatnog uspjeha ovog omiljenog preloškog nastavnika i vrhunskog majstora svog zanata: „Pripremajući se u školi za Biser mora unutar Stručnog vijeća ugostiteljstva dogovoreno je da ću ove godine ja voditi školski kuharski tim u Supetar jer predajem u maturalnom razredu. No, čitajući predispozicije vidjeli smo da su od ove godine u ponudi i discipline za nastavnike kuharstva, te za kuhare profesionalce. Za nastavnike kuharstva, međutim, nudila se samo jedna natjecateljska kategorija, dok se za kuhare seniore profesionalce nudilo njih čak 14. Moja je želja bila okušati se s profi seniorima te u nekoj idealnoj viziji dokopati se finala. Ali za to je  trebalo sudjelovanje u najmanje tri kategorije. Svoja razmišljanja i želje iznio sam ravnatelju Tomislavu Greguru i školskoj projektnoj koordinatorici Sanji Kovačić. Pitali su me koje  tri discipline želim kuhati i bez ustezanja prijavili me u kategoriju profesionalaca, obrazloživši to riječima – svi su oni top, ali nisi ni ti nitko. Kad si već tamo, pokaži im što znaš i možeš. Imaš apsolutnu podršku od nas i Srednje škole Prelog“, kazao je  nastavnik Naranđa.

UŠAO U TOP 5

Da u SŠ Prelog s prijavama nisu pogriješili, dokazao je majstor Naranđa osvojivši medalje u sve tri kategorije; zlato za predjelo (rižoto), srebro za glavno jelo (piletina s prilozima) te broncu za desert (Međimurska gibanica). I ne samo to, već je u žestokoj konkurenciji od više desetina kuhara iz 11 država koji rade po vrhunskim restoranima i hotelima i svakodnevno pripremaju a la carte jela, uspio skupiti dovoljno bodova za ulazak u konkurenciju TOP 5, odnosno veliko finale. Taj dio natjecanja bio je koncipiran kao „Black Box“, u kojem su finalisti dobili stol prepun namirnica te su imali 10 minuta za njihov izbor, pri čemu su toplo predjelo trebali napraviti po vlastitom izboru, glavno jelo na bazi filea oslića, a desert na bazi svježih jagoda. Zahvaljujući svojoj domišljatosti, kreativnosti, brzini i iskustvu napravio je odličan meni; rižoto s gamberima, crnu tjesteninu s prženim oslić fileom te tart od jagoda. Sve se radilo pred publikom, uz kontinuirano praćenje 8 međunarodnih sudaca i u strogo zadanim vremenskim okvirima.

„Prezadovoljan sam i zahvalan svojoj školi na ukazanom povjerenju i prilici. O rezultatima da i ne pričam. Ovo je ostvarenje sna svakog kuhara. Zahvaljujem svima koji su me na bilo koji način podržali i omogućili  da to postignem“ , ističe sjajni Danijel Naranđa, dodajući da je kuharstvo njegova strast od dječačkih dana. „Ljubav za kuhanje razvio sam najviše zahvaljujući mojoj baki Ruži Trstenjak od koje sam puno naučio još kao osmoškolac. Kasnije sam završio školu za kuhara te radio diljem Hrvatske, Nizozemske i Njemačke. Uz sve to kontinuirano puno  ulažem u svoju edukaciju, kako preko  škole, tako i privatno,  prateći stalno nove trendove i tehnike“, dodao je D. Naranđa.

VELIKI UZOR KARAPANĐA

Osim pregršt medalja koje je Danijel Naranđa postigao na ovom ali i  drugim natjecanjima s učenicima tijekom školske godine, nedavno mu se ispunio još jedan kuharski san. Naime, prije par tjedana upoznao je Stevicu Karapanđu, jednog od najvećih kuharskih velemajstora s ovih prostora. Sreli su se prvi put na Kamelija kupu u Varaždinskim Toplicama, a sada i na Braču; „Kao dječak obožavao sam Karapanđu i njegovu kuharsku virtuoznost. Velika mi je bila čast i privilegija što mi je sada stisnuo ruku i pohvalio moj rad. Kazao je da kuharstvo nije samo zanat, već stil života i umjetnost koja traži predanost i neprestano usavršavanje. Upravo po tim postulatima i ja funkcioniram, a jednakom duhu educiram i svoje vrijedne i talentirane učenike u Srednjoj školi Prelog.“

Napisala: Sanja Kovačić