NOVA ZNANJA ZA JOŠ KREATIVNIJU NASTAVU

Autor: Željka Ivančok Varga, 10. 10. 2021.

Erzähl doch mal…

Kako implementirati pripovijedanje u nastavu stranog jezika te time i u pripremu turističkog ili nekog  proizvoda na stranom jeziku, bila je tema Državnog skupa za nastavnike njemačkog jezika pod nazivom „VII. Studientage Deutsch: Erzähl doch mal…“ održanog prošli mjesec u Zagrebu u organizaciji Goethe Instituta Kroatien.

Na skupu je bila i naša nastavnica Tanja Baksa, inače prof. savjetnik njemačkog jezika i prof. poljskog jezika, a odlazak joj je financijski omogućio Regionalni centar Zabok.

Tijekom dva dana imala je tako priliku biti na brojnim predavanjima o implementaciji pripovijedanja u nastavi stranih jezika, ali i drugih predmeta te dobiti nova saznanja o tome kako pripovijedanjem zaintrigirati slušače za primanje novih informacija i kreiranja novih sadržaja. Sudjelovala je i u radionici izrade filma te je imala priliku zajedno s ostalim polaznicima napraviti kratki film za koji su sami morali osmisliti priču. Bila je to prilika i za razmjenu brojnih primjera dobre prakse s naglaskom na područja vezana uz turizam, hrvatsku kulturnu baštinu te povijest, kao i dogovaranja posjeta i suradnje s drugim školama. Prof. Baksa posebno ističe radionicu na temu povezivanja crteža, boja i jezika u svrhu pričanja novih priča.

Sve ovo vrlo je primjenjivo u nastavi u SŠ Prelog, kako u turističko-ugostiteljskim razredima, tako i u gimnazijskim i ekonomskim razredima u kojima predaje. „Sve što sam naučila oplemenilo me na osobnoj razini te dalo mogućnost za pripremanje još kreativnije nastave čemu se posebno veselim“ , ističe ova vrlo uspješna profesorica, koja je prije par dana primila i nagradu kao jedna od 511 najuspješnijih odgojno-obrazovnih djelatnika u Hrvatskoj.

Tekst: Sanja Kovačić