TURIZAM NOVOG DOBA: ULOGA CENTARA KOMPETENTNOSTI

Autor: Željka Ivančok Varga, 18. 7. 2021.

U Opatiji je održan okrugli stol na kojem smo sudjelovali i mi...

Početkom srpnja u sklopu međunarodne znanstvene konferencije ToSEE te u okviru projekta ReCeZa – Regionalni centar Zabok, na Fakultetu za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu Opatija održan je, među ostalim, okrugli stol na temu „Turizam novog doba: uloga centara kompetentnosti“. Na okruglom stolu bili su i predstavnici SŠ Prelog, kao jedne od škola partnera na projektu Regionalnog centra Zabok i Regionalnog centra kompetencija u turizmu i ugostiteljstvu Zabok i to ravnatelj SŠ Prelog Tomislav Gregur, prof. i koordinatorica SŠ Prelog na spomenutom projektu Sanja Kovačić, prof. savjetnik.

Dekanica opatijskog fakulteta dr. sc. Sandra Janković u uvodnoj riječi dobrodošlice izrazila je zadovoljstvo suradnje njenog fakulteta s Regionalnim centrom Zabok, kao i Regionalnim centrom Opatija. Ravnateljica SŠ Zabok Draženka Jurec, prof. istaknula je da će zabočki centar kompetencija obuhvatiti obrazovanje turističko-ugostiteljskog kadra iz čak sedam županija (Međimurske, Varaždinske, Krapinsko – zagorske, Bjelovarsko – bilogorske, Koprivničko – križevačke, Zagrebačke te Grada Zagreba) što obuhvaća više od polovine svih učenika i nastavnika iz tog sektora u Republici Hrvatskoj.

U svom izlaganju informirala je o veličini projekta i njegovim planiranim elementima poput smještajnog objekta, ugostiteljskog objekta, turističke agencije, poduzetničkog HUB-a, novih  standarda zanimanja, standarda kvalifikacija i strukovnih kurikuluma, mogućnostima cjeloživotnog učenja i dr.

Prisutne su prigodnim riječima podrške pozdravili i zamjenik župana Primorsko – goranske županije Vojko Braut, te župan Krapinsko – zagorske županije Željko Kolar, koji je podsjetio da će  investicija u projekt Regionalnog centra Zabok i Regionalnog centra kompetencija u turizmu i ugostiteljstvu Zabok  biti u konačnici vrijedna preko 120 milijuna kuna.

Prof. dr. sc. Irena Ateljević s Instituta za turizam putem zoom-platforme pripremila je interaktivno izlaganje na temu „Transformacija i regenerativna budućnost turizma“ istaknuvši važnost usmjeravanja na tzv.  regenerativno gospodarstvo i regenerativni turizam, umjesto samo na održivost. Dr. sc. Dora Smolčić Jurdana te dr. sc. Suzana Bareša s Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu Opatija govorile su na temu „Kompetentnim kadrovima do konkurentnog turizma – uloga visokog obrazovanja“ predstavivši time  studijske programe, radionice i oblike cjeloživotnog učenja koje nudi njihov fakultet.

Prof. dr. sc. Oliver Kesar i izv. prof. dr. sc. Danijela Ferjanić Hodak s Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu izlagali  su na temu „Izazovi obrazovanja za potrebe turizma budućnosti: Jesmo li spremni za promjene na turističkom tržištu?“ Svojim predavanjem napravili su presjek  trenutne kadrovske situacije u turizmu, kao i osvrt na postojeće obrazovne programe u ovom sektoru u Hrvatskoj te su predstavili i nekoliko novih prijedloga za standarde zanimanja i kvalifikacija kojima bi budući kadrovi odgovorili na zahtjeve sadašnjeg i budućeg turističkog tržišta rada.

Ovo izlaganje potaknulo je brojne komentare i raspravu sudionika koji su se složili s njihovim opservacijama, naglasivši da je u ovu problematiku nužna uključenost i predstavnika Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, Ministarstva znanosti i obrazovanja, Ministarstva turizma i sporta, gospodarstvenika iz područja turizma i ugostiteljstva i svih ostalih relevantnih subjekata koji mogu utjecati na obrazovnu politiku, promjene i održivost obrazovnog sektora turizma i ugostiteljstva.

Napisala: Sanja Kovačić