KARIJERNO SAVJETOVANJE I PROFESIONALNO INFORMIRANJE ZA MATURANTE SŠP-a

Autor: Željka Ivančok Varga, 31. 5. 2021.

Što nakon srednje škole? Studirati ili se zaposliti?

Koje su mogućnosti, prava i obveze pojedinca nakon srednje škole? – ovo su tek neka od niza pitanja koje se vrzmaju po glavicama naših maturanata ovih dana što je i razumljivo s obzirom na to da se nalaze na ključnoj životnoj prekretnici, napuštaju svijet djetinjstva i ulaze u svijet odraslih. Kako bismo im malčice olakšali u premišljanjima o budućnosti i donošenju odluka koje će značajno utjecati na njihov daljnji život i karijeru. Stoga smo tijekom mjeseca svibnja organizirali za njih više tzv. karijernih savjetovanja i profesionalnih informiranja od strane različitih institucija.

U četvrtak, 6. svibnja školu je, na poziv ravnatelja Tomislava Gregura, posjetio viši predavač Jurica Trstenjak s Međimurskog veleučilišta u Čakovcu. Učenicima 4. razreda turističko-hotelijerskih komercijalista predstavio je misiju i viziju spomenutog Veleučilišta. Riječ je o Veleučilištu na kojem studiranje traje tri godine, a nude se smjerovi: računarstvo, održivi razvoj i menadžment turizma i sporta. Učenicima su pojašnjeni kriteriji i uvjeti upisa na Veleučilište, kao i mogućnosti nastavka obrazovanja na nekom od sveučilišnih studija. Posebno nas veseli što je Međimursko veleučilište ponudilo direktan upis za jednog on naših učenika, temeljem dobre međusobne suradnje i poticanja studiranja naših srednjoškolaca u Međimurju.

Vrlo zanimljivo druženje aplikacijom Zoom  u petak, 14. svibnja za učenike iz sektora turizma i ugostiteljstva Srednje škole Prelog i Srednje škole Zabok organizirano je s Fakultetom menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, Opatija. Spomenuti fakultet predstavile su profesorice Romina Alkier, Denis Turalija  i Elena Rudan. Učenicima su PowerPoint prezentacijom predstavile fakultet, objasnile koje studijske programe nude, ispričale pojedinosti o svakom od programa te ostale mogućnosti za stručne edukacije i usavršavanja koje tijekom studija Fakultet omogućuje, poput ERASMUS-a i drugih oblika tuzemnih i inozemnih razmjena i usavršavanja. Djeci je pojašnjen i koncept upisa, kao i ostale pojedinosti oko studiranja u okviru spomenutog Fakulteta i Sveučilišta u Rijeci. Učenici su mogli postavljati i pitanja, te su dobili adrese elektroničke pošte i brojeve telefona kojima se mogu dodatno informirati. Bili su pozvani i na virtualne Dane otvorenih vrata FMTU-a u srijedu, 19. svibnja.

U ponedjeljak, 17. svibnja aplikacijom Zoom održano je karijerno savjetovanje i profesionalno informiranje za učenike završnih razreda Srednje škole Prelog  od strane Kulinarskog  instituta (KUL  IN) iz Siska. Prisutni su bili učenici iz 4. THK razreda (turističko-hotelijerski komercijalisti) te neki od  učenika  3. razreda kuhara, konobara i slastičara kao i 3. razreda turističko-hotelijerskih komercijalista. Predstavnice KUL IN-a upoznale su učenike s vizijom i misijom Instituta, programima koji se nude i organizacijskim detaljima samih edukacija.  Uz spomenuto, učenici su bili upoznati i s online edukacijama koje se provode u organizaciji švicarske škole BUSINESS AND HOTEL MANAGEMENT SCHOOL – LUCERNE SWITZERLAND, koja je partnerska škola KUL IN-a. Učenici su dobili i poveznice kojima mogu prisustvovati online prezentacijama poput: Discover Your Natural Talents,  Soft Skills: Making a Difference, Generation Z: Expectations & Future Careers, Event Management: A Journey into the Future Luxury & Brands: A World of Privilege.

U petak, 26. svibnja 2021. godine aplikacijom Zoom održano je savjetovanje za učenike završnih razreda Srednje škole Prelog (smjer turističko-hotelijerski komercijalist, kuhar, konobar, slastičar i mesar) s rukovoditeljem Odsjeka za profesionalno usmjeravanje i  obrazovanje pri Hrvatskom zavodu za zapošljavanje, podružnice Čakovec, gospodinom Sašom Škodom. Tijekom predstavljanja je gospodin Škoda upoznao zainteresirane učenike sa situacijom na tržištu rada vezanom uz njihove struke te trenutnim potrebama i mogućnostima zaposlenja. Detaljno im je objasnio na koji način se prijavljuje na HZZ te kakva su im prava i obveze jednom kad uđu u sustav zapošljavanja. Osim ovog susreta, HZZ - podružnica Čakovec provela je sa završnim razredima SŠP-a u veljači ove godine anketu o profesionalnim namjerama učenika završnih razreda. Upitnik je proveden online u dogovoru s razrednicima završnih razreda. Suradnju s HZZ-om, podružnica Čakovec provele su pedagoginja Srednje škole Prelog, prof. Tanja Lilić i koordinatorica za SŠP u ReCeZi, prof. Sanja Kovačić.

Napisala i snimila:

Sanja Kovačić,