DIGITALNA SFERA RAČUNOVODSTVA I KNJIGOVODSTVA

Autor: Željka Ivančok Varga, 9. 11. 2020.

Zanimljivi rezultati istraživanja digitalnih kompetencija naših učenika…

Digitalna pismenost i važnost uporabe informacijsko–komunikacijske tehnologije neizostavni su elementi  svih segmenata našega društvenog života. Posebno je važno istaknuti utjecaj informacijsko-komunikacijskih tehnologija na intenziviranje motivacije za učenje kao i povećanje interesa učenika za praćenje nastave tijekom koje se koriste metode igrifikacije pomoću različitih digitalnih alata.

Je li tome tako i tijekom izvođenja nastave strukovnih predmeta, posebice računovodstva i knjigovodstva?

Rezultati istraživanja provedenog među učenicima koji se školuju u obrazovnim programima ekonomist i turističko-hotelijerski komercijalist od prvog do četvrtog razreda potvrđuju sve navedene pretpostavke.

U istraživanju je sudjelovalo 70 učenika, od kojih većina procjenjuje da su njihove digitalne kompetencije srednje razine složenosti.

U nastavi računovodstva i knjigovodstva digitalne  obrazovne sadržaje koristi gotovo 93%  ispitanih učenika naše škole i to minimalno jednom tjedno.

Najčešće korišteni digitalni alati su sljedeći: Kahoot, Worwall, Bookwidgets i LearningApps. Za izradu digitalnih obrazovnih  sadržaja učenici najčešće koriste pametni telefon.

Gotovo 86% učenika izjasnilo se da uporaba digitalnih obrazovnih sadržaja intenzivira njihovu aktivnost i zainteresiranost za nastavne sadržaje računovodstva i knjigovodstva.

Najčešći su razlozi uporabe digitalnih obrazovnih sadržaja: vježbanje, ponavljanje nastavnih sadržaja, provjeravanje usvojenosti i izrada domaće zadaće.

Samu korisnost usvajanja nastavnih sadržaja računovodstva i knjigovodstva pomoću digitalnih obrazovnih sadržaja vrednuju ocjenom vrlo dobar.

Navedeni rezultati istraživanja samo su još jedan od dokaza koji potvrđuju da uporaba digitalnih obrazovnih sadržaja i digitalnih alata potiče njihovu aktivnost na nastavi te doprinosi zanimljivosti i dinamičnosti nastave.

Istraživanje su provele profesorica Dragica Koštarić i pedagoginja Tanja Lilić.