UČILI I UŽIVALI NA 4. DANIMA TURIZMA I UGOSTITELJSTVA U ZAGORJU

Autor: Željka Ivančok Varga, 3. 12. 2023.

Izvrsni nastupi naših učenika

U prostorijama Srednje škole Zabok – Regionalnog centra kompetentnosti u turizmu i ugostiteljstvu od 23. do 25. studenog 2023. godine održavala se manifestacija 4. Dani turizma i ugostiteljstva u Zagorju na kojoj smo bili i mi iz Srednje škole Prelog.

Prva dva dana manifestacije organizirane su sjajne enogastronomske radionice koje su održali  velemajstori kuharstva Stevo  Karapanđa i Yann Capsie te sommelier Damir Zrno. Iz naše škole s velikim zanimanjem pratili su ih nastavnici Milena Štajerec, Vlado Turek, Zoran Tomašić i Robert Režek.

Održani su i Okrugli stolovi na teme Obrazovanja odraslih te Izvrsnost kao osnova ugostiteljstva. Pratio ih je naš ravnatelj Tomislav Gregur koji je na skupu riječju prezentirao rad, postignuća i planove Srednje škole Prelog, dok su putem powerpoint prezentacije  SŠP predstavile nastavnica Sanja Kovačić i pedagoginja Tanja Lilić.

Trećeg dana manifestacije, u subotu, održana je prodajna izložba OPG-ova Sjeverozapadne Hrvatske na kojoj je iz Međimurja sudjelovao OPG Miser iz Donje Dubrave. U subotu je održano i natjecanje učenika srednjih škola partnera na projektu i to u sljedećim disciplinama:

- Turistički kviz na temu „Prošetajmo Hrvatskom“: naše su predstavnice bile Lana Srebrnjak i Sinita Blatarić iz 3. razreda turističko-hotelijerskih komercijalista. Mentorirala ih je nastavnica Sanja Kovačić koja je i vodila kviz te sudjelovala u njegovoj organizaciji.

- Prigotavljanje glavnog jela (za 4 osobe): zadana namirnica pileća prsa – naši predstavnici bili su Mark Strbad i Leon Vinković iz 3. razreda kuhara. Mentorirao ih je nastavnik Danijel Naranđa.

- Priprema tradicijske slastice: po vlastitom izboru – predstavljala nas je Karolina Težak iz 3. razreda slastičara koja je izradila tortu od oraha ukrašenu asparagusom, po bakinom receptu. Mentor joj je bio nastavnik Vlado Turek.

- Priprema kratke barske mješavine (za 3 osobe): prema vlastitoj kreaciji. SŠ Prelog predstavljala je Ema Krnjak iz 3. razreda turističko-hotelijerskih komercijalista koja je napravila koktel „Zimska magija“. Mentorirao ju je nastavnik Goran Žižek.

Naša koktel majstorica Ema imala je najbolji nastup i prezentaciju, kuhari su osvojili drugo mjesto, baš kao i slastičarka i hotelijerke u kvizu.

Cjelokupni dojam svih SŠP-ovaca bio je pozitivan jer je manifestacija bila izvrsno organizirana, sadržajna i edukativna, a istovremeno bez stresa i napetosti. Opuštajuće i motivirajuće, odnosno baš onako kako to pravi turističko–ugostiteljski profesionalci rade.

Trodnevni događaj financiran je novcima EU projekta ReCeZa – Regionalni centar Zabok koji se za mjesec dana završava, a naša je škola iznimno sretna i zahvalna što je imala priliku u njemu sudjelovati kao partnerska škola.

Pripremila:

Sanja Kovačić, mag. oec. /nastavnik izvrstan savjetnik / koordinatorica na projektu ReCeZa u SŠ Prelog