ZNAŠ LI ŠTO PIJEŠ?

Autor: Željka Ivančok Varga, 22. 4. 2023.

Uspješno proveden međužupanijski projekt

Suradnja dviju škola, Srednje škole Prelog i Graditeljske, prirodoslovne i rudarske škole Varaždin, realizirana je u obliku projekta Znaš li što piješ? u kojem su sudjelovali učenici obiju škola. Potaknuti činjenicom da će današnja djeca biti prva generacija koja će imati kraći životni vijek od svojih roditelja, nositelji i idejni začetnici ovoga projekta Davor  Hostić, prof. izvrstan savjetnik i Jasminka Kalšan, prof. savjetnik odlučili su zorno predstaviti učenicima koliko šećera sadrže pića koja oni najradije konzumiraju. Realizacija projekta započela je u siječnju 2023. godine u obliku tematskog predavanja „Energetska pića nisu za mlada bića“  koje je obuhvatilo učenike trogodišnjih strukovnih programa – kuhar, slastičar i pekar  trećih razreda.

Drugi dio projekta sastojao se od istraživačkog zadatka u obliku ankete. Istraživanje je provedeno u razdoblju od  siječnja 2023. do  svibnja 2023. godine, a sam upitnik sadržavao je 13 pitanja te ga je u Srednjoj školi Prelog provela Jasminka Kalšan, dipl. ing., dok je Davor Hostić, dipl. ing., univ. spec. nutr. Istraživački dio proveo u Graditeljskoj, prirodoslovnoj i rudarskoj školi Varaždin.

Anketom smo htjeli osvijestiti problematiku potrošnje slatkih pića među učenicima koji uvelike utječu na njihovo zdravlje te nastanak nekih kroničnih nezaraznih bolesti

Projekt je obuhvaćao sljedeće ciljeve:

• utvrditi koliko često učenici posežu za pićima s dodatkom šećera
  • utvrditi koju vrstu pića učenici najčešće piju
  • saznati koliko tekućine učenici piju dnevno
  • utvrditi obraćaju li učenici pozornost na podatke o sadržaju šećera u hrani
  • utvrditi jesu li učenici svjesni da je prekomjerno pijenje štetno za njihovo zdravlje te
  • provjeriti znaju li učenici da su energetska pića štetna za zdravlje.

Na temelju istraživanja oblikovani su sljedeći zaključci:

• Više od 50% učenika svakodnevno konzumira pića s dodatkom šećera.
  • Učenici najčešće piju sok i gazirana pića.
  • Najmanje 40% učenika pije 1,5 litara tekućine ili više dnevno.
  • Više od 40% učenika nikada ili gotovo nikada ne provjerava podatke o količini šećera na ambalaži.
  • Velika većina učenika svjesna je da je prekomjerno pijenje slatkih pića štetno za njihovo zdravlje.
  • Više od 95% učenika svjesno je da su energetska pića štetna za zdravlje.

Poveznica za prikaz rezultata ankete https://drive.google.com/drive/folders/1IKSIfLWVw4JlFezEUujz-KFPPuZzN3Ry?usp=share_link

Činjenica je da je povećan unos šećera povezan s kroničnim metaboličkim poremećajima, kardiovaskularnim bolestima i dijabetesom. Tu su vezu otkrili mnogi ljudi na temelju vlastita iskustva i znanstvenici na temelju istraživanja. Predavanjem na školskom Stručnom aktivu prehrane pod nazivom Koliko šećera sadrže pića koja učenici najradije konzumiraju prezentirani su rezultati uspoređenih, statistički obrađenih podataka, prikupljenih anketiranjem učenika. Vjerujemo da smo ovim aktivnostima povećali zdravstvenu osviještenost naših učenika te da će u budućnosti voditi računa o tome što i koliko piju.

Tekst: Jasminka Kalšan, prof. savjetnik