Na Gastru 2013. osvojena brončana medalja u posluživanju menija

Autor: Đurđica Katanec, 18. 4. 2013.

Učenici Srednje škole Prelog svoj su nastup na Državnom i međunarodnom natjecanju ugostiteljskih i turističkih škola GASTRO 2013. obogatili još jednim uspjehom osvojivši 3. mjesto u posluživanju menija te 4. mjestom u pripremi hladnog jela.

U Srednjoj školi Jure Kaštelan Omiš od 10. do 13. travnja 2013. godine mlade su hrvatske ugostiteljske snage odmjeravale svoje znanje u kuhanju, natjecali su se i barmeni u izradi najboljeg koktela, a svoje vještine u ophođenju s gostima morali su pokazati i konobari.

Srednju školu Prelog u posluživanju menija predstavljao je Dominik Patafta, učenik 4. THK razreda u pratnji mentora Josipa Bajsića, stručnog učitelja ugostiteljskog posluživanja. Dominiku je pripala čast da uz ostale goste poslužuje i ministra Željka Jovanovića. Bez obzira na vjerojatan pritisak i tremu, Dominik je pokazao visoku profesionalnost i uvježbanost na čemu mu je čestitao i ravnatelj za strukovno obrazovanje Republike Hrvatske, Ivan Šutalo.

"Za dobrog konobara bitna je, naravno, disciplina. Bitno je znanje, bitna je spretnost kao i smirenost", hvalio se, s pravom, naš Dominik Patafa.

Učenica 3. KU razreda, Tamara Nemec, osvojila je također sjajno 4. mjesto  u pripremi slanog hladnog jela. Učenicu je za natjecanje pripremao Krunoslav Tilošanec, stručni učitelj kuharstva.

Ovim je natjecanjem nastavljen impresivan niz uspjeha učenika Srednje škole Prelog, što iznova potvrđuje kvalitetu rada nastavnika i profesora ove škole. Turistička smo zemlja, zemlja s jako puno potencijala, ponuda i perspektive u tom sektoru. Spomenuti učenici potvrđuju da je obrazovanje bitno za dobar kadar koji se sastoji od kvalitetnih ljudi koji pak čine osnovu uspješnog turizma. Učenici koji upišu kuharski ili konobarski smjer, upisuju zanimljiva, a što je najvažnije i deficitarna zanimanja koja su uključena u program stipendiranja učenika za obrtnička zanimanja od strane Obrtničke komore Međimurske županije u suradnji s Ministarstvom poduzetništva i obrta.

Stoga, još jednom pozivamo osmaše da se odluče za zanimanje koje će im omogućiti stipendiju za vrijeme srednje škole, a kasnije dobro plaćen i tražen posao.