GASTROMANIJOM ODUŠEVILI ČAKOVČANCE

Autor: Đurđica Katanec, 6. 6. 2018.

Iza nas je gastro spektakl - Gastromanija, projekt koji je prije 5 godina osmislila i pokrenula profesorica Sanja Pigac.

Od skromnih početaka 2013. godine svake godine rastemo ponudom i sadržajima ove manifestacije, koja iz godine u godinu privlači sve više zaljubljenika u dobru hranu i još bolji štimung na otvorenom.

FOTO-GALERIJA

I dok smo prve četiri Gastromanije prezentirali javnosti Grada Preloga, ove smo godine otišli korak dalje. Tako smo u subotu 26. svibnja našu Gastromaniju upriličili na Trgu Republike u Čakovcu, u okviru Dana Grada Čakovca, točnije Festivala cvijeća, jagoda i tradicije.

Pet ekipa (4 učenika naše škole, jedan nastavnik kuharstva, 6. član pomoćnik – učenik iz jedne od osnovnih škola iz Međimurja), te jedna ekipa naših nastavnika (revijalno-amaterska družina),  natjecale su  se u pripremi bograča u kotlićima na otvorenom.

Vični marljivom radu i  dobrom štimungu, kakav se od dobrih ugostitelja uvijek traži,  naši su natjecatelji  brzo prionuli na posao - pripalili vatricu ispod kotlića, prodinstali luk, te ubacili uz njega svježe povrće, meso divljači, tradicionalne začine i ono najbitnije – puno ljubavi i strpljenja za hranu koju pripremaju.

I dok je vatrica poslušno gorjela, a vješte ručice spretno okretale kuhače kako bi se bograč lijepo krčkao, ostatak preloških „osvajača“ glavnog čakovečkog trga raširio je svoje šarene štandove i na njima nudio bogatstvo svoga umijeća i rada, prezentiranog kroz brojne ponuđene proizvode. Bilo je tu domaćih kolača i tjestenine, rezanaca, mlinaca, palačinki, tortilja „smotanaca“, voćnih smoothieja, ali i ručno oslikanih vrećica, majica, ukrasa od voća i povrća, kremica i melema, čajeva, domaćih sokova, tinktura,  začina za salatu, privjesaka od prirodnih materijala itd.

A da se posjetiteljima sve to jako dopalo, govori činjenica da su štandovi bili prepuni građana koji su pomno degustirali naše proizvode ali i bodrili ekipe koje su spravljale bograč.

Bio je to pravi mali festival boja, mirisa i okusa, koji je mnoge vratio u neka davna vremena kada se hrana pripremala isključivo „na drva“, a miris dima i domaćih mirodija ostao upamćen u sjećanjima dalekog sretnog djetinjstva.

Prava euforija nastala je kada su se izlagačima i kuharima priključile djevojke iz školskog zbora SŠP-a, pjevajući na trgu iz svega glasa. Posjetitelji su razgaljenih lica dovikivali: „Dajte nam ovoga svaki dan. Bravo mladi, takve sadržaje želimo u našem gradu!“

Sve to pomno je pratio i naš tročlani žiri u sastavu: Branko Ognjenović, hrvatski doajen kulinarstva, Ksenija Zrna, predstavnica Turističke zajednice Grada Čakovca i Krunoslav Tilošanec, stručni učitelj kuharstva i voditelj prošlogodišnjeg probjedničkog tima Gastromanije. Pobjedu su ove godine odnijeli predstavnici tima Veprići, prevođeni stručnim učiteljicom kuharstva Milenom Štajerec.

Bez obzira na pobjedu Veprića, bez imalo ustručavanja možemo reći da su i na ovogodišnjoj Gastromaniji pobijedili svi. Jer i ovog je puta Srednja škola Prelog pokazala i dokazala da je složna i vesela, da ima najbolje učenike ali i nastavnike, koji kao jedan skupa rade, kreiraju  i uče jedni od drugih, stvarajući tako događaje za pamćenje.

Bograč koji smo napravili razgrabio se u svega nekoliko minuta, a tražilo se i (puno) porcija više.

Evo i sastava naših ovogodišnjih ekipa:

VESELI KUHARI

Jelena Laksar

Đurđica Katanec

Luka Huzjak, OŠ Petar Zrinski, Šenkovec

Ovogodišnju Gastromaniju realizirali smo uz veliku podršku i svesrdnu pomoć Turističke zajednice Grada Čakovca.

Voditeljski dio programa odradili su Mirna (2. G) i Mišo (3. THK).

Koordinator projekta bila je i ove godine prof. Sanja Pigac, a ostali nastavnici koji su sudjelovali u pripremi i realizaciji ovogodišnje Gastromanije su:  Gordana Žvorc, Jasenka Poljak, Mirela Petković, Jasminka Kalšan, Tanja Gregur, Ivana Martinec Novak, Darinka Mustač, Tajana Štefok, Đurđica Katanec,  Željka Ivančok Varga, Kristina Jančec, Nataša Sakač, Tanja Lilić, Petra Perhoč, Dorotea Žvorc, Milena Štajerec, Anica Naranđa, Juraj Vugrin, Jelena Laksar, Slađana Herman, Krunoslav Tilošanec, Vlado Bogomolec, Vlado Turek, Zoran Tomašić, Josip Bajsić, Martina Magić Bačani, Danijel Naranđa,  Damir Rodiger te ravnatelj SŠP-a Tomislav Gregur.