POLITIČKA GRUPA „VOX POPULI“ BILA NA GRADSKOM VIJEĆU GRADA PRELOGA

Autor: Đurđica Katanec, 10. 12. 2017.

U četvrtak 30. studenog 2017. godine članovi političke grupe „Vox Populi“ Srednje škole Prelog predvođeni profesoricama Sanjom Pigac i Mirelom Petković nazočili su sjednici Gradskog vijeća Grada Preloga.

Prije samog posjeta dobro smo se pripremili, proučivši najavljeni Dnevni red, koji je sadržavao čak 16 točaka i šarolikost tema. No, izgleda da su se vijećnici i za nas pripremili. Naime, dočekali su nas veoma srdačno. Posebno su nas pozdravili predsjednik Gradskog vijeća Đuro Ujlaki te gradonačelnik Ljubomir Kolarek, kazavši kako im  je iznimna čast što smo došli i što pokazujemo interes za njihov rad.

U punoj vijećnici vidjeli smo i neka nama poznata lica jer su dvije profesorice iz naše škole također  vijećnice - Ivana Martinec Novak, te Anica Antolek Hrgar.

Sjednica je trajala nešto više od dva sata, ali zbog zanimljivosti tema i rasprava prošla nam je puno brže. Čuli smo puno prijedloga, pohvala, diskusija te pokoju kritiku. Raspravljalo se o dodjeli nagrada Grada za ovu godinu, gradskom proračunu za iduću godinu, socijalnom planu, dodjeli sredstava za potrebe kulture, sporta, udruga, planiranju komunalne infrastrukture, donošenju komunalnog reda, imenovanju novih ulica, novitetima u zbrinjavanju komunalnog otpada u idućem razdoblju i drugo.

Posebno interesantno bilo je na početku, kada su u okviru „Aktualnih 30 minuta“ postavljali pitanja gradonačelniku, na koja je on strpljivo odgovarao.

No, za razliku od onoga što smo često u političkoj javnosti navikli čuti i vidjeti – vrijeđanje i omalovažavanje protivnika - ovdje toga nije bilo. Svi vijećnici, i vladajući i oporbeni, u međusobnoj su komunikaciji bili vrlo pristojni. Štoviše, stekli smo dojam da se oko svega na uljudan i kulturan način dogovaraju. Možda smo bili malo i razočarani njihovom učtivošću, no s druge strane shvatili smo da je sve moguće riješiti civiliziranim i argumentiranim razgovorom.

Nakon Sjednice sa svim smo se vijećnicima podružili, porazgovarali i razmijenili mišljenja. Čelni ljudi Grada – gradonačelnik Lj. Kolarek i predsjednik Gradskog vijeća Đ. Ujlaki – zamolili su nas za zajedničko fotografiranje te izrazili nadu da ćemo doći opet.

Gradonačelnik Kolarek potom nas je pozvao i na kraće druženje u svoj ured gdje smo dobili promocijske materijale grada (kemijske, rokovnike, CD), pitao nas je za situaciju u našoj školi, ocjene i osobne planove, te izrazio želju za nastavkom suradnje.

Našoj grupi ovaj je posjet bio od velikog značaja jer smo vidjeli kako politika funkcionira na stvarnim primjerima lokalne zajednice. Iako većina nas još uvijek ne zna čime će se točno u budućnosti baviti, svjesni smo da je politika uključena u sve pore našeg života pa je samim time razvijanje političke kulture, promišljanje o politici i aktivno sudjelovanje u njoj, posebno u lokalnoj zajednici, za sve nas izuzetno važno. Ukratko – hvalevrijedno i korisno iskustvo.

Članovi grupe Vox populi koji su bili na sjednici: Tea Sakal, Matea Rumplin, Ivana Grubešić, Nikolina Petković, Mišo Pfeifer, David Gregoraš, Benjamin Radiković i Kristian Čurila.

Tekst: Kristian Čurila i Sanja Pigac