TULUM S(L)OVA

Autor: Željka Ivančok Varga, 27. 4. 2017.

Ovog utorka, 25. travnja 2017. godine, tulumarili smo u Knjižnici i čitaonici grada Preloga čitajući ulomke iz najdražih knjiga.

U sklopu manifestacije Noć knjige u suradnji s preloškom Knjižnicom i čitaonicom i Osnovnom školom Prelog organizirali smo druženje za sve knjigoljupce.

Susret je započeo u 18.00 sati kreativnim igrama upoznavanja ispred Knjižnice koje je vodila knjižničarka naše škole Nataša Sakač. Nakon energičnog početka na svježem zraku preselili smo se u prostor same Knjižnice i čitaonice gdje je ravnateljica Maja Lesinger sa svojim vrijednim pomoćnikom Hrvojem već uredila prostor, srdačno nas pozdravila i preuzela vođenje susreta.

Učenici iz OŠ Prelog bili su u pratnji školskog knjižničara Ivana Vinceka, dok su učenike naše škole dopratile profesorice Melita Pesek i Željka Ivančok Varga. Dakle, u ovom noćnom susretu sudjelovali su sljedeći učenici: Antonela Perošić (2.G), Neven Ovčar (2.EK), Julija Zvonar (1.G), Božidar Mavrin (2.EK), Edo Milinović (1.G), Donata Mance (1.G), Ana Maria Bogomolec (1.G), Nika Hoblaj (1.G), Tajana Sokač (1.G) te Nikola Mikić (1.G). Čitali su se ulomci različitih žanrova, a bilo je tu i nekoliko učeničkih ostvaraja. Maštu i kreativnost zasladili smo ukusnim kolačima i grickalicama, a nakon razgovora o knjigama i čitanju svi su sudionici gledali animirani film „Kubo i čarobni mač“ .

Zahvaljujemo ravnateljici Maji Lesinger na srdačnosti i gostoprimstvu te učenicima što su još jednom potvrdili da su knjige i dalje u modi.

SUSRET S LASTANOM

Učenici 1. G razreda posljednju travanjsku srijedu proveli su u knjižnici prateći susret s Lastanom. Sjećate li se imaginarnog  junaka koji je odgovarao na pitanja znatiželjnih i zbunjenih tinejdžera u Modroj lasti? E, pa tajna je otkrivena. Iza Lastana se krio Saša Drach, gost travanjskog virtualnog susreta s piscem. Učenici su s velikim interesom pratili razgovor u kojem je govorio o svojim knjigama "Dnevnik bez reda" i "Priče o jazzu i drugi zapisi". Pričao je o svojim životnim iskustvima, problemima na koje nailazi tijekom pisanja, interesima današnje mladeži, ljubavi prema glazbi, prevoditeljskom i novinarskom radu te o kultnoj knjižari Moderna vremena čiji je bio osnivač. Učenici su slušali i njegovu priču te potom nakratko popričali o susretu sa svojom profesoricom Željkom Ivančok Varga.