MALTA – SRCE MEDITERANA

Autor: Željka Ivančok Varga, 30. 10. 2016.

U sklopu projekta Erasmus+ naši učenici s profesoricom Kristinom Jančec sretno su se vratili s Malte, a o njihovom nezaboravnom iskustvu pročitajte u nastavku…

U utorak, 4.listopada, sivi oblaci su prekrili nebo, a učenici Srednje škole Prelog Ivana Višnjić, Petra Sakal, Nika Matić, Justin Sabolčec, Elena i Maja Martinčević s profesoricom Kristinom Jančec te s grupom iz Srednje  škole Čakovec  uputili su se na dvotjednu avanturu na daleku Maltu.

Spremili smo stvari, sjeli na autobus i krenuli prema bečkom aerodromu. Pomalo zabrinuti, s grčem u trbuhu ne znajući što nas čeka, sjeli smo u avion i  nakon  dva sata leta stigli smo na naše odredište. Na otoku nas je dočekalo ugodnih 20-ak stupnjeva koji su u te sate nezamislivi za našu Hrvatsku. Klima na Malti je idealna, kiše su rijetke, temperature zimi ne padaju ispod 10 stupnjeva, a ljeta su vruća. Zbog malo kiša nema baš zelenila, sve je kameno i pješčano,  ali zato ima  puno raznovrsnih kaktusa.

Plaza Regency hotel *** bio je mjesto našeg boravka te obavljanja stručne prakse kao  recepcionari. Stekli smo mnogo iskustva, znanja, razgovarali s ljudima iz cijelog svijeta. Službeni jezik Malte je malteški koji je iznimno težak, mješavina je arapskog, engleskog i talijanskog jezika. No srećom, njihov drugi jezik je engleski koji govore perfektno. Malta ima bogatu povijest te je svaka sila ostavila poneki trag. Tako je nekad Malta bila dio engleskih kolonija i od njih su „pokupili“ telefonske govornice koje možemo vidjeti u Londonu, voze se lijevom stranom ceste te imaju engleske utikače za struju. Kriminala i prosjaka gotovo pa i nema, ali je zato veliki broj prometnih nesreća zbog neprestanih  gužva na cesti, nepoštivanja pravila i sl.

Također smo posjetili Vallettu, glavni grad Malte. Grad je pomalo sličan našem Dubrovniku zbog velikih zidina, uskih ulica te mnogo kamena. Zanimljivost je ta da se u tom gradu nalazi više od 300-tinjak katoličkih crkava, polovicu njih ni ne primijetite prilikom šetnje gradom. Što se tiče arhitekture, Valletta je kombinacija grčke (hramovi), talijanske (šareni zatvoreni balkoni koji gledaju na ulicu, restorani i kafići), engleske (telefonske govornice, arhitektura) i arapske kulture. Na Vallettu se nadovezuje grad Sliema (gdje smo mi bili smješteni), u tom djelu su uglavnom hoteli, veliki shopping centri, kafići i sl. Malta također nudi lude noćne provode u St. Julian's kakve smo mogli vidjeti samo u filmovima, a sada smo imali priliku to i doživjeti.

Posjetili smo staru jezgru Mdine u kojoj danas živi stotinjak ljudi i grad Rabat u kojem smo razgledali katakombe St. Paul-a. Mdina se naziva i "Silent City" jer nije dozvoljena vožnja automobilom unutar grada. Sljedeći slobodni dan iskoristili smo za izlet brodom na predivne otoke, Gozo i Comino. Na otoku Gozo se nalaze geološki fenomeni, Azurni prozor (Azure Window) i  Plava rupa, tj. podvodni tunel dugačak 80 metara. Goli kameni otok, pješčane plaže, modro, bistro i toplo more te jarko sunce  opisuju rajski otok Comino na kojem se nalazi uvala Plava laguna koja nas je sve ostavila bez daha. Malteške plaže nisu lijepe kao u Hrvatskoj, no nude razne sadržaje i toplo more. Poznate plaže koje smo posjetili su pješčane plaže Mellieha bay i St. George's bay. Cijene u restoranima i dućanima su gotovo iste kao u Hrvatskoj. Malteški specijaliteti su razne ribe, zečetina, preferiraju razne salate, tjestenine te su poznati po vrlo dobrim bijelim i crnim vinima.

Zahvaljujući profesoricama Kristini Jančec i Jeleni Bartolić koje su organizatorice ERASMUS + projekta The Mobility Bridge II odobren od Agencije za mobilnost i programe Europske unije i našim zalaganjem i dobrim ocjenama u školi imali smo priliku doživjeti nezaboravno putovanje i novo iskustvo na sunčanom otoku i srcu Mediterana, Malti. Naše predivno putovanje završilo je 18. listopada, vratili smo se preplanuli i puni doživljaja s velikim osmjehom na licu. Radili smo, učili, razgledavali, kupali se, sunčali i na kraju se zabavili te skupili mnogo lijepih uspomena.

GALERIJA SLIKA

Ukupno: 15320934