NAŠA LATVIJSKA AVANTURA

Autor: Željka Ivančok Varga, 3. 10. 2016.

U razdoblju od 14. rujna do 27. rujna 2016. u okviru projekta Mobility Bridge II petero učenika naše škole odradilo je dvotjednu praksu u Latviji. Naši sretnici bili su Veronika Mesarić, 4.THK, Marta Mlakar, 3.SK, Filip Mihalec, 3.THK, Elena Toplek, 3.THK i Dajana Kodrnja, 3.THK, a pratila ih je pedagoginja Tanja Lilić. O njihovim dojmovima pročitajte u nastavku…

„Po dolasku u Latviju imali smo priliku razgledati glavni grad Rigu, najveći baltički grad poznat po svojoj staroj jezgri, tzv. Staroj Rigi koja se nalazi na UNESCO-voj listi svjetske baštine te živopisnoj art nouveau arhitekturi.

Nakon prvotnog razgledavanja latvijskoga glavnog grada naši su nas srdačni i simpatični domaćini iz Srednje škole Barkava ugostili u gradiću Madoni gdje su učenici obavljali svoju praktičnu nastavu. Tako su Veronika, Marta i Elena marljivo radile u pekarni i slastičarni Krumina Bekeraja, Filip u novouređenom fast-food restoranu Black Bull, a Dajana u caffe restoranu Sturitis pri čemu su usavršavali ne samo svoje praktične, već i socijalne te komunikacijsko-prezentacijske vještine.

Kako ne bi sve ostalo samo na radu i usavršavanju, u slobodno smo vrijeme posjetili brojne kulturno-povijesne znamenitosti i prirodne ljepote, između ostaloga gradić Cesis, pitoreskni grad Siguldu, srednjovjekovni dvorac Turaida, Sigulda New Castle izgrađen u neogotičkom stilu, park štapova, tvornicu bombona u kojoj smo kreirali i vlastite primjerke, dvije farme te naravno, naše domaćine u Srednjoj školi Barkava koji su nam omogućili mali spa užitak.

Zadnji smo dan ponovno proveli u Rigi gdje smo posjetili elegantan hotel s četiri zvjezdice „Avalon“ koji uspješno spaja moderno i tradicionalno te upoznali suprotnosti stare i nove Rige“, ispričala nam je pedagoginja Tanja Lilić dodavši da je ovo putovanje bilo neponovljivo životno iskustvo.

Učenica Marta Mlakar nije krila svoje oduševljenje boravkom u Latviji:“ Bilo je super! Dobro društvo, ugodan smještaj okružen zelenilom, različita sportska događanja u tom dijelu gdje smo bili smješteni te ljubazni domaćini. Na praksi je uvijek bilo zanimljivo raditi jer je vladala dobra atmosfera, a ako nešto ne bismo znali, uvijek bi nam iznova sve pokazali tako da smo kasnije mogli samostalno raditi.

Na kraju su redovito stizale pohvale. U avionu smo na povratku kući imali i sitnih turbulencija, ali malo adrenalina nije smetalo. Putovanje i praksa u Latviji bilo mi je još jedno novo iskustvo nakon Francuske i voljela bih se vratiti i to ponoviti.“