RUKSAK (PUN) KULTURE stigao u SŠP

Autor: Đurđica Katanec, 30. 11. 2015.

Projekt Ruksak (pun) kulture jedinstveni je kulturno-edukativni program na državnoj razini koji omogućava dostupnost, približavanje umjetnosti i kulture djeci i mladima. Namjera programa je da umjetnost i kultura budu jednako dostupne svoj djeci na području RH. Budući da je naša škola smještena u malom i lijepom ali perifernom (što se kulture tiče) gradiću, eto Ruksaka i k nama!

Tako je 26. studenoga 2015. godine šezdesetak učenika Srednje škole Prelog sudjelovalo u spomenutome projektu i to u okviru dviju radionica: “Hrabrost knjige“ iz područja književnosti i „Pozivnica u MUO“ iz područja kulturne baštine. Na projekt su se prijavile i učenike pripremile profesorice Kristina Jančec i Željka Ivančok Varga. Književnu je radionicu vodila Ivana Perica koja je moderirala raspravu o romanu Mladež bez boga Ödöna von Horvátha.

Likovnu radionicu su vodile Irena Ravlić i Maja Marović iz Muzeja za umjetnost i obrt u Zagrebu. Likovna se sastojala od dva dijela. U prvom dijelu je predstavljen sam Muzej za umjetnost i obrt u Zagrebu i njihovi najznačajniji muzejski izlošci iz fundusa muzeja, a u drugom je dijelu prikazana trenutna izložba „ARHITEKTURA I PERFORMANS: grafike iz Kabineta Luja XIV. u fundusu MUO“. Nakon izlaganja su učenici u dvjema grupama dobili  zadatak tušem kopirati dijelove grafike prema prethodno izrezanim prostornim planovima i spojiti ih prema uputama. Tako je na kraju svaka grupa prenijela jednu dvodimenzionalnu grafiku koja je izložena na izložbi u trodimenzionalnu formu. Finalni radovi su bili vrlo zanimljivi, a učenici oduševljeni.

Voditeljica programa Ruksak (pun) kulture Maja Zrnčić  iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta također je nazočila radionicama te naglasila da je izuzetno zadovoljna suradnjom, radom učenika i nastavnika i pozvala ih da i dalje prate projekte koje organizira MZOS te da prijavljuju svoje aktivnosti.

GALERIJA SLIKA

Tekst: Željka Ivančok Varga i Kristina Jančec