Poslastica za kraj: NSK I INTERLIBER

Autor: Đurđica Katanec, 22. 11. 2015.

Završetak prošlog tjedna bio je ujedno i kruna projekta Mjeseca hrvatske knjige jer smo u našoj prijestolnici uživali u punom smislu riječi. Iako je Prelog od ranog jutra bio okupan suncem, znatiželjno smo se ukrcali u autobus i krenuli put Zagreba i tako je šezdesetak maturanata uz pratnju profesorica hrvatskoga jezika i naše knjižničarke najprije posjetilo Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu.

Priznajemo da nas je ta ogromna staklena ljepotica ostavila bez daha, a zakoračivši u njezinu unutrašnjost imali smo što vidjeti. Najprije smo u velikom predvorju razgledali izložbu izuma Fausta Vrančića, a zatim nam je njihova službenica - knjižničarka u kratkom usmenom izlaganju ispričala o nastanku Nacionalne i sveučilišne knjižnice te knjižnom fondu, a potom je uslijedila dosad najbolje vođena tura u povijesti naše škole (razgled knjižnice doslovno od podruma do krova!).

Tako smo u famoznom spremištu vidjeli kako knjige putuju vlakićem do krajnjeg korisnika, uživali smo na četvrtom katu u igri zrcala gledajući odraz zagrebačkih zgrada, listali stogodišnji časopis Riječki novi list, vidjeli kako se naručuje knjiga za rad u knjižnici, prošetali ostalim katovima razgledavši knjižni fond raspoređen na policama te si priuštili i vožnju liftom. Sve u svemu – jedno fantastično iskustvo za buduće brucoše:-)

Nastavili smo u znaku knjige šetajući po paviljonima Zagrebačkog velesajma gdje smo osim u svijetu knjiga, mogli uživati i u svijetu multimedije i igara jer se odvijao i Infogamer. Već pomalo iscrpljeni napokon smo dočekali i obećano slobodno vrijeme u centru grada pa smo uživali šetajući Ilicom, a neki su i šopingirali.

I ovog puta je među knjigama bilo poučno, zabavno i opušteno!

Tekst: Lara i Josipa, 4.G