Savršen Go4eXperience u Latviji

Autor: Đurđica Katanec, 19. 11. 2015.

Da podsjetimo….

Učenici SŠP-a ove godine sudjeluju u projektu Go4eXperience.. Projekt omogućuje učenicima obavljanje dvotjedne prakse u Sloveniji, Latviji, Francuskoj i Njemačkoj. Vratili su nam se učenici s dvotjedne prakse u Latviji pa pogledajte kako je bilo...

Pet učenika naše škole smjera kuhar, konobar i turističko-hotelijerski komercijalist stručnu je praksu obavljalo u Latviji i to od 24. listopada do 8. studenog. Oni su redom Jasmina Sermek, Eugen Žinić, Josip Bengez, Matija Golomboš i Sabina Kolenda.

Evo kako im je bilo….

Putovanje avionom je obuhvaćalo usputno razgledavanje Frankfurta i Rige, a u Barkvi nas  je ugostila Srednja škola Barkava. Bili smo smješteni u učeničkom domu u okviru škole – čisto, uredno, pedantno, ljubazno, simpatično i opušteno, što drugo reći.

Praksu smo obavljali u hotelu Marcienas Muiža koji je udeljen 11 km od grada Madone. (Pored hotela se nalazi prekrasno zaleđeno jezero zbog kojeg smo posebno uživali. U Latviji je priroda stvarno prelijepa.)

Radili smo 8 sati dnevno i to sa simpatičnim i zgodnim kuharom koji je pripremao zanimljiva jela (onako zgodanJ) i naučio nas mnogočemu. Uz  šale i zanimljive priče još zanimljivijeg konobara bogatog iskustvom i vještinama, pokupili smo pokoju neviđenu majstoriju. I da, sve je išlo po planu nakon što smo pomirili i usvojili međukulturalne razlike. Ma, iskustvo je predivno!

SŠ Barkava obrazuje poljoprivrednike, građevinare, hotelske tehničare. Saznali smo da su učenici sami renovirali svoju školu i učenički dom te im je to bila ujedno i praksa.

U slobodno smo vrijeme posjetili najpoznatije prirodne i kulturne znamenitosti - dvorac, najveće jezero u Latviji, posjetili smo i tvornicu slatkiša gdje smo se iskušali u zamatanju slastica. Madona regija je još uvijek neistraženi biser u turizmu. Od toga se izdvajaju sportski tereni i mnoge kulturne znamenitosti. Budući da je Latvija pretežito agrikulturna zemlja, posjetili smo dvije farme. Zadnja dva dana proveli smo u glavnom gradu Rigi. Naravno da smo morali posjetiti zoološki vrt i najveći shopping centar ikad (barem što se nas tiče).

I to je to. Ispatilo se!:-)

I da, naravno da je i njima bilo lijepo s nama. Uvjerite se u to (barem preko fotografija ako već ne razumijete jezik:-P) na: