Zašto MHK ne želimo privesti kraju?

Autor: Đurđica Katanec, 15. 11. 2015.

U Mjesecu hrvatske knjige se svake godine u našoj dragoj školi zaključuje sljedeće:

• čitanje romana može biti odlična, opuštajuća i zanimljiva stvar (samo moramo birati teme koje nas zanimaju)
  • igra povezuje, opušta i smiruje (zašto se češće ne igramo?!)

Dobro smo se zabavili, nasmijali i opustili. Uz već spomenute 2. razrede, u obilježavanju MHK-a u zabavno-edukativom kvizu su sudjelovali:

učenici 1. i 2. razreda pomoćnih zanimanja koji su kvizom i igrom bili oduševljeni. Druženje su vodile knjižničarka Nataša i prof. Željka Ivančok Varga.

...učenici 4. razreda (Klara Blažeka, Esmeralda Slaviček, Ema Mikloška, Tihana Balent, Jakov Glavina, Josipa Golomboš i Lara Klarić) koji su ujedno preuzeli odgovornost da naprave primamljiv plakat...uspjelo im je:-)

...i  1. razredi kojih je u knjižnici tom prilikom bilo malo previše, ali smo se snašli i bilo je odlično.

Za svakog se našlo ponešto, s tim da smo osim zabavno-edukativnih kvizova i Tuluma s(l)ova održali radionicu i diskusiju  "Tehnologijom do lektire: Kako postati e-čitač?". Učenici su na vrlo zanimljiv način prodiskutirali o problemu nas čitatelja - hoćemo li zaista postati robotizirani e-čitači koji na dnevnoj bazi  uz pomoć čipa skeniraju stotine stranica, a najmanje strastveni čitatelji koji se više puta vraćaju istom ulomku. I hoće li pojava e-čitača na hrvatskom tržištu polako istiskivati jedinstven miris (starih/novih) stranica knjige u fizičkom smislu.

Preostalo nam je još izvijestiti vas o projektu Čitajmo zajedno i dojmovima s Interlibera, al pričekajmo dok nas učenici o tome izvijeste jer su Zagrebačkim velesajmom  prošetali ovog petka.

I tako smo došlo do zaključka da Mjesec hrvatske knjige mora biti svaki mjesec i da s aktivnostima, projektima koji potiču čitanje i spontanim druženjima, promocijama učeničkih radova u knjižnici idemo i dalje. Dakle, dobro došli u Godinu čitanja!:-)