"Meaning of life" i ostale fantastične likovne vijesti

Autor: Đurđica Katanec, 5. 5. 2015.

Na državnom natjecanju LIK osvojili smo 1., 2. i 3. mjesto!

Čestitamo:-)

OŠ Dragutina Tadijanovića u Vukovaru bila je domaćin državnog natjecanja LIK, natjecanja za učenike gimnazija, osnovnih škola te škola primijenjenih umjetnosti iz područja vizualnih umjetnosti i dizajna.

Učenici osnovnih i srednjih škola natjecali su se u dvije kategorije. U kategoriji A su bili prikazani  radovi učenika osnovnih škola, gimnazija i škola primijenjenih umjetnosti u slikarskim tehnikama i instalacijama - oblikovanje u prostoru.
U kategoriji B učenici škola primijenjene umjetnosti radili su crtačku animaciju, a gimnazije su pisale esej iz likovne umjetnosti.
Na natjecanju je sudjelovao 51 učenik, svaki u pratnji svog mentora. Ekipa je stigla iz cijele Hrvatske, a tema natjecanja bila je Posljednja zagonetka.

Učenici naše škole osvojili su zavidna mjesta. Tako je Ivana Vadlja, učenica 3. razreda gimnazije, osvojila 1. mjesto u kategoriji B i 2. mjesto u pisanju eseja na zadanu temu, a Luka Šestan osvojio je sa svojim radom treće mjesto. Mentorica je profesorica Kristina Jančec koja je ujedno i njihova razrednica.

Ivanin rad je zapravo ready made – zgotovljeni neumjetnički predmet koji postavljen u galeriju dobiva novo značenje. Svoj rad Ivana posvećuje umjetniku Damienu Hirstu koji u ogromnim vitrinama izlaže preparirane životinje postavljajući pritom pitanja o postojanju. Ivanina mini instalacija popraćena je citatom J.-P. Sartrea. Naslov djela je Meaning of life.

Luka je izlagao grafičku animaciju na temu Zagonetka. Naziv njegova djela je What is life? a radi se o geometrijskim oblicima koji se izvrću uz glazbenu podlogu u trajanju od 3 minute. Na kraju Luka daje svoj ne/odgovor – Life is an enigma. Rad je bio projiciran na zid.

Vukovarčani su se pokazali kao izvrsni domaćini. (Toliko izvrsni da naša profesorica Kristina Vukovar stavlja na 1. mjesto naj hrvatskih destinacija.:)

Tekst: Kristina Jančec

Totalno post skriptum: ako vas muči razumijevanje i prihvaćanje Ivanina rada, niste jedini i niste sišli s uma. Sve je u redu, Ivana vam svoje ideje može pojasniti, život nas običnih smrtnika ide dalje, živjeli umjetnici!

đk