Tko to "navodno" ne voli fiš?!

Autor: Đurđica Katanec, 30. 4. 2015.

Prošle subote, 25. travnja, Srednja škola Prelog organizirala je drugu po redu Gastromaniju koja je privukla brojne učenike, nastavnike,  buduće učenike škole,  i sve one koji vole i cijene rad SŠP-a.

Iako je međimurski gradić prošlog vikenda frcao manifestacijama, sudeći po broju posjetitelja na našoj Gastromaniji, činilo se da dobrih turističkih ponuda i projekata nikad previše. Gastromanijom smo željeli još jednom javnosti pokazati što znamo i kako radimo, ali i pokloniti gradu Prelogu jednu veselu gastro manifestaciju 3u1:

- kuharski dio, u kojem se šest ekipa natjecalo u kuhanju ribljeg gulaša

- radionice učenika iz različitih područja s lajt motivom riba, riblje, ribarsko…

- glazbeni dio u kojem su nastupali učenici naše škole koji se bave performingom, pjevanjem i sviranjem (pjevači i svirači: Emili Tkalčec, Esmeralda Slaviček, Klara Blažić, Martin Recek, Filip Balog, Igor Šipek, Petar Čanadi i dr. Performeri:  Emil Janković i Patrik Musić).

Glavni, najveseliji, najuzbudljiviji i najnervozniji dio događaja bio je kuharski dio u kojem se natjecalo 6 veselih družina:

1.) Vladačova družina koju je predvodio stručni učitelj kuharstva Vlado Bogomolec

2.) ekipa  D. O. O. – delamo od oka koju je vodio stručni učitelj Kruno Tilošanec

3.) Male sirene koju je predvodila stručna učiteljica Anica Naranđa

4.) Kost u grlu pod vodstvom stručne učiteljice Gordane Žugec

5.) Vlado i dravske sirene pod mentorstvom stručnog učitelja Vlade Tureka

6.) ekipa sportsko-ribolovnog društva Glavatica iz Preloga koja se sastojala od ribiča iz Preloga.

Što se tiče učeničkog sastava, sudjelovali su učenici 2. i 3. razreda kuhara te 2. , 3. i 4. razreda turističko-hotelijerskih komercijalista.

Nervozni dio je povezan uz žiri koji je sa žličicama za kušanje obilazio kotliće, nešto mumljao i mljackao, slijegao ramenima i kimao glavama:-P Uz sve navedeno bili su vrlo simpatični, stručni i objektivni u ocjenjivanju te svim članovima od srca zahvaljujemo: Snježani Janković, profesorici prehrambene grupe predmeta, zatim poznatom priločancu i ljubitelju Drave, Josipu Novaku Pajdi, te profesionalnim kuharima Tomislavu Hlišću iz restorana Zelengaj, Davoru Vadlja iz Kavane Lovac te Slađani Herman iz restorana Herman. Oni su ocjenjivali tzv. organoleptička svojstva (da se razumijemo – okus, miris i boju), konzistentnost jela, čistoću i urednost, ukupni dojam jela i ekipe.

Šuškalo se da je natjecanje namješteno, no nek me frknu na gradele ako lažem, sve je bilo čisto i regularno te su u visokoj konkurenciji pobjedu odnijele Male sirene (šala s namještaljkom;) U toj ekipi su kuhale učenice 2. razreda hotelijera: Elena Martinčević,  Daria Lipić, Petra Sakal i Dajana Dravec, učenica Lea Žvorc iz Osnovne škole Sveta Marija, te, dakako, mentorica, stručna učiteljica kuharstva, Anica Naranđa. Ova ekipa imala je najviše bodova, ukupno 123 od mogućih 125. Cure, tak se to dela s ribičima u konkurenciji! Bravo!

Sastavi  ekipa  Gastromanije 2015.

Vladačova družina

5. Daria Lipić, 2. thk

6. Lea Žvorc, OŠ Sveta Marija

POBJEDNIČKI TIM

(Kasnije se, na licu mjesta, za natjecanje prijavila i učenica iz OŠ Strahoninec, Gabrijela Oršuš, pa smo i njoj dali majicu i pomagala je ekipama.)

Nakon proglašenja pobjednika oko 200 porcija fiša  degustiralo se i razgrabilo u vrlo kratkom roku. Autor ovih redaka, veliki ljubitelj ribe, pored svih koji „navodno“ ne vole riblje specijalitete, ostao je BEZ svoje porcije. Informacija dovoljno govori da su se u subotu na trgu skuhali kotlići vrijedni pohvala i najvećih profesionalaca.

U ime Srednje škole Prelog posebno zahvaljujemo na suradnji Sportskom ribolovnom društvu Glavatica iz Preloga te Nautičkom klubu Labud iz Preloga koji je također dao svoj obol Gastromaniji svojim dravskim eksponatima, te Udruzi dragovoljaca Domovinskog rata općine Sveti Đurđ i obitelji Čukić iz Kotoribe koji su nam donirali ribu.

Na logističnoj  i tehničkoj potpori zahvaljujemo Turističkoj zajednici Grada Preloga te kavani Lovac iz Preloga.

Zahvala svakako pripada i prof. Sanji Pigac na dobroj organizaciji, koordinaciji i motivaciji.

Hvala svim Priločancima i susjednim posjetiteljima Gastromanije što su nas podržali. Naravno, vidimo se i iduće godine!

GALERIJA SLIKA

Tekst: Đ.K i S.P.