Posjetili smo Interliber i NSK

Autor: MARIJA OTO, 19. 11. 2013.

Učenici 4. razreda gimnazije i smjera turističko-hotelijerski komercijalist te učenici 3. razreda slastičarstva uputili su se dana 15. listopada 2013. godine u Zagreb kako bi upoznali zgradu Nacionalne i sveučilišne knjižnice i posjetili 36. Interliber – međunarodni sajam knjiga.

Iako smo smo se okupili u relativno malom broju od svega 19 učenika, uzbuđenost i nestrpljenje uzrokovano željom da što prije zavirimo u prostor prepun knjiga strujilo je našim tijelom. Stigavši u NSK, kao stručna pratnja pristupila nam je ljubazna gospođa čiji je zadatak (kojeg je uspješno izvršila) bio upoznati nas sa zgradom čije je otvaranje bilo 1995. godine, a koja u sebi štiti knjige koje datiraju još iz davne 1607. godine, i pomoći u našem, nadam se, skorom početničkom (ne)snalaženju s posuđivanjem knjiga i njihovim korištenjem u knjižnici.

Nakon što smo posjetili sva četiri kata knjižnice, proveli sat vremena u tihoj i opuštajućoj atmosferi pokušavajući zamisliti život kakav vode studenti koji su tamo provodili vrijeme učeći (ili spavajući), uputili smo se na Zagrebački velesajam gdje se održavao 36. Interliber – mjesto gdje možete po jeftinijim cijenama kupiti knjige, upoznati pisce i kvalitetno provesti vrijeme. Usprkos velikoj gužvi, odlučili smo hrabro i egzaltirano krenuti u potragu za knjigama.

Neprestano skakućući, tražeći romane, slikovnice, enciklopedije, priručnike za maturu, razgledavajući knjige i upoznavajući nove, dva sata prošla su nevjerojatno brzo. Zapravo, izgubila sam pojam o vremenu što je samo potvrda da u okruženju knjiga ne mora uvijek biti dosadno i nezanimljivo. Svatko je pronašao ono što je tražio, uveselio sebe ili osobu kojoj je kupljena knjiga namijenjena i zadovoljno otklipsao do autobusa. Kako bi se zasluženo odmorili, otišli smo u centar Zagreba kako bi sljedeća dva sata proveli onako kako mi to želimo. Neki su posjetili restorane, drugi dućane obuće i odjeće, treći music shopove... Iscrpljeni, ali zadovoljni sjeli smo u autobus, umorno buljili kroz prozor gledajući u tamu, slušali zvukove udaranja kapljica kiše po prozoru i čekali vrijeme kada ćemo moći u miru i tišini otvoriti, prelistavati i snatriti nad našim novokupljenim knjigama.
Nadam se da će škola i sljedeće godine organizirati posjet NSK i Interliberu te da će se više učenika javiti i biti zainteresirano.
Izleti naš život pretvaraju u živu knjigu, a knjige nas pretvaraju u čovjeka od knjige!

Silno želite posjetiti Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu, ali niste u mogućnosti? Posjetite internet stranicu www.nsk.hr i virtualno prošećite prostorijama ustanove!

Leona Krušelj, 4. G2