UČIM, ŠTEDIM, TROŠIM

Autor: Željka Ivančok Varga, 3. 3. 2022.

Projekt „Financijska pismenost“ u Srednjoj školi Prelog

Kako osigurati financijsku stabilnost? Kako uštedjeti, ali i potrošiti? Odgovore na ta pitanja učenici Srednje škole Prelog mogli su dobiti u okviru školskoga projekta „Financijska pismenost“ čija je realizacija započela u prosincu 2021. godine.

Nositeljice projekta su nastavnice Dragica Koštarić, prof. izvrstan savjetnik i Darinka Mustač, prof. mentor te mr. sc. Tanja Lilić, pedagoginja škole.

Kroz istraživanja, predavanja i radionice prilagođene dobi učenika, približavamo osnovne financijske pojmove s kojima se svakodnevno susreću. Sve to radimo s ciljem da se učenici pravovremeno upoznaju s osnovama financijskog sustava kako bi mogli aktivno sudjelovati u gospodarskom segmentu društva.

Projekt je organiziran kroz niz aktivnosti, a u ovoj školskoj godini one obuhvaćaju:

• istraživanje „Novac i ja“
  • istraživanje „Učim, štedim, trošim“
  • predavanje „Financijska pismenost“
  • predavanje „Mirovinski fondovi“
  • radionice „Moja prva plaća“

Projekt je namijenjen svim učenicima škole, a započeo je  istraživanjem pod nazivom „Novac i ja“ koje je obuhvatilo učenike trogodišnjih strukovnih programa – kuhar, slastičar i konobar od prvog do trećeg razreda.

Kako bismo ispitali razinu financijske pismenosti učenika Srednje škole Prelog, proveli smo istraživanje kojim smo mjerili poznavanje financijskih pojmova i odnos prema trošenju novca.

Ispitani su i financijski ciljevi učenika, što ih najviše brine u budućnosti te kolika je njihova financijska uključenost u donošenje financijskih odluka.

Nakon provedenog istraživanja i analiziranja rezultata slijedilo je predavanje na temu „Mirovinski fondovi“ i radionica „Moja prva plaća“.

Predavanjem „Mirovinski fondovi“ učenici su upoznati s načinom funkcioniranja mirovinskih fondova, a poseban je naglasak stavljen na odabir obaveznog mirovinskog fonda koji se zasniva na sustavu kapitalizirane osobne štednje gdje zaposleni štede na osobnim računima, a ušteđena sredstva njihovo su osobno vlasništvo iz kojeg će im se isplaćivati mirovina.

Nakon odslušanog predavanja za učenike trećih razreda,  zanimanja kuhar, slastičar i konobar,  održana je radionica „Moja prva plaća“ na kojoj su učenici po prvi puta uz pomoć nastavnica sami obračunavali plaću i sastavili svoj prvi Obračunski list.

Radionica je prvenstveno bila namijenjena učenicima koji u svom nastavnom planu i programu nemaju temu Obračun plaće, a prvi iz naše škole izlaze na tržište rada.

Vjerujemo da smo ovim aktivnostima povećali financijsku pismenost naših učenika, a dodatnim projektnim aktivnostima omogućit ćemo unaprjeđenje njihovih stečenih vještina na višu razinu.

Tekst: Dragica Koštarić, izvrsna savjetnica