GOVORNIČKA ŠKOLA U SREDNJOJ ŠKOLI PRELOG

Autor: Željka Ivančok Varga, 15. 2. 2022.

Započinjemo eru retorike u Međimurju…

Vizija Srednje škole Prelog sastoji se i u suradnji s višim i visokim učilištima širom Hrvatske pa je tako ove subote započela suradnja s Filozofskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu. Entuzijazam i želja naših nastavnika da se učenike ohrabri, motivira i potakne na dodatne sadržaje koji su im potrebni tijekom studija ostvarit će se na susretima u okviru Govorničke škole koja je započela s radom ove subote, 12. veljače 2022. u prostorima Srednje škole Prelog od 9 do 12 sati.

Naš prijedlog i poziv na suradnju prihvatila je Međimurka sa zagrebačkom adresom  doc. dr. sc. Ines Carović koja radi na Odsjeku za fonetiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Deset učenika gimnazijskog i hotelijersko-turističkog smjera sudjelovat će u brojnim aktivnostima i zadacima kojima će usavršiti način izražavanja, usvojiti vještine govorenja, predstavljanja, argumentiranja te samostalnog usmenog izlaganja na zadanu temu. Ove vještine i sposobnosti od izuzetne su važnosti u svakom poslu, a osobito u području ugostiteljstva i posluživanja. Cjelokupni ciklus od 10 radionica financijski se pokriva iz projekta ReCeZa u koji je uključena i SŠ Prelog.

Podršku i pomoć svojim učenicima tijekom radionica daju i njihove profesorice Đurđica Katanec  i Željka Ivančok Varga koje su rado prihvatile nove izazove.

Ostvareni ishodi ovom govorničkom školom bit će vezani uz samostalno predstavljanje ugostiteljskih objekata, gastronomske i turističke ponude Međimurja te izricanje prigodnih govora, kao i uspješno sudjelovanje u raspravama o aktualnim temama itd.

„Prva radionica bila je izvrsno organizirana. Snimili smo izjave bez prethodne pripreme, govorili smo o različitim temama iz školskog života, saznali smo sve o poznatim retoričarima u tzv. „SPA“ formuli (Sokrat, Platon, Aristotel). Profesorica nam govori o zanimljivostima vezanima uz javne govore i vrijeme nam je jako brzo prošlo“, ispričala je o svojim dojmovima Ivona Žvorc iz 2.G razreda.

Učenicima i nastavnicama te voditeljici doc. dr. sc. Ines Carović želimo puno uspjeha u radu i veselimo se novom susretu!