KAK SE NEGDA GOSTILO

Autor: Željka Ivančok Varga, 2. 2. 2022.

Srednja škola Prelog povodom Noći muzeja u izvrsnoj suradnji s lokalnom zajednicom

Srednja škola Prelog može se pohvaliti još jednom izvrsnom suradnjom s lokalnom zajednicom grada Preloga.  Deveta po redu Noć muzeja u Muzeju Croata insulanus Grada Preloga organizirana je u suradnji sa Srednjom školom Prelog.

Ravnateljica Muzeja Croata insulanus Grada Preloga, Iva Kožnjak, i profesorica povijesti u Srednjoj školi Prelog, Tajana Štefok, koja je ujedno i diplomirani etnolog, okrenule su se tradiciji i običajima i prikazale izložbu  „Kak se negda gostilo“. S obzirom na trenutnu situaciju i mjere, izložba se mogla razgledati i u digitalnom obliku.

Za posjetitelje koji su uživo sudjelovali u ovoj manifestaciji bili su pripremljeni slani zalogajčići, a poslužili su ih učenici naše škole sa strukovnim učiteljem D. Naranđom.

Svadbeni običaji Međimurja dio su životnih običaja Međimuraca, važan dio međimurske kulturne baštine te su se u nepromijenjenom obliku zadržali do druge polovice 20. stoljeća. Tijekom godina napuštaju se pojedini elementi te nam prijeti zaborav. Ovom izložbom nastojalo se ukazati na važnost očuvanja tradicije i bogatih međimurskih običaja da bi se očuvali za buduće naraštaje.

Izložbom Kak se negda gostilo u Muzeju Croata insulanus Grada Preloga prikazani su svadbeni običaji Preloga i nekih mjesta donjeg  Međimurja. Prikazani su i opisani snobokiozavaje, pripreme za svadbu, prviči i objašnjene uloge u svadbenoj ceremoniji. Izloženi su arhivski dokumenti i brojne fotografije. Posjetitelji su mogli odgledati i videouratke  snimljene s kazivačima, bračnim parovima Sokač i Kalšan te gospođom Marijom Bermanec o tome kako je to bilo u njihovo vrijeme  prije 60 godina.

U prikupljanju građe za izložbu sudjelovali su i učenici Srednje škole Prelog te stanovnici grada Preloga. U pretraživanju i analizi obiteljskih fotografija učenici su zajedno sa svojim roditeljima te  djedovima i bakama istraživali vlastitu prošlost te oživljavali lijepa sjećanja.

Tijekom dana učenici su u pratnji profesorice Tajane Štefok sudjelovali i u radionici izrade svadbenog kinča, neizostavnih ukrasa na svadbi koju je vodila „pučka etnologinja“ Marija Novak.

U večernjim satima bio je zanimljiv i dinamičan razgovor u kojem je također sudjelovala prof. Tajana Štefok obrazlažući pojedine specifičnosti i zanimljive detalje sa stajališta struke.

Ovakav pristup kulturnoj baštini i entuzijazam nastavnika i učenika naše škole dodatni su vjetar u leđa za buduće radionice u obliku nastavka suradnje s lokalnom zajednicom, ali i šire.