SVJETSKI DAN TURIZMA

Autor: Željka Ivančok Varga, 29. 9. 2021.

I ove godine obilježili smo Svjetski dan turizma...

„Turizam za uključivi razvoj“ bilo je geslo pod kojim je ove godine cijeli svijet obilježio Svjetski dan turizma. Taj dan koji se već 51 godinu obilježava 27. rujna pod okriljem Svjetske turističke organizacije tradicionalno se obilježava i u Srednjoj školi Prelog, a nositelj aktivnosti je Turistička grupa SŠ Prelog koju vode profesorice Sanja Kovačić i Marina Branilović.

U sklopu ovogodišnjeg obilježavanja članovi grupe te ostali turističko-hotelijerski komercijalisti u 3. i 4. razredu razgovarali su o benefitima koje ta gospodarska djelatnost donosi cjelokupnom gospodarstvu, kao i izazovima s kojima se u vrijeme pandemije koronavirusa susreće.  Naime, COVID-19 snažno je pogodio upravo turističko-ugostiteljski sektor, a Svjetska turistička organizacija poručuje da ponovno pokretanje turizma pomaže ubrzanju oporavka i rasta te da korisnost od turizma mora biti „široka i poštena“. Drugim riječima, što više zemalja i ljudi trebalo bi se uključiti u ponovno oživljavanje turističkih tokova koji moraju biti otvoreni za svakoga.

SŠP-ovci su raspravljali o tome na koje načine oni mogu doprinijeti razvoju hrvatskog i svjetskog turizma. Kao budući turistički radnici oni sudjeluju na strani ponude, ali kao turisti i na strani potražnje. Obrazovanje koje stječu u školi omogućuje im da budu što kvalitetniji na tržištu rada, što će im donijeti mogućnost veće zarade, čime će imati bolji životni standard, a time i veće mogućnosti za uključivanje u turističku potražnju. Prolistali su i arhivu fotografija u svojim mobitelima te isprintali fotografije iz kojih je razvidna njihova uključenost u turistički sektor. Prikupljene fotografije obradili su u obliku plakata i napravili zanimljivu izložbicu u holu škole koju su svi sa zanimanjem razgledali.

Od prikupljenih fotografija plakate su izradile: Tara Klopotan, Melani Žmuk, Ema Igrec, Ivana Hansderfner, Ema Kos i Maja Krčelić.