USMENI ISPITI DSD I

Autor: Željka Ivančok Varga, 9. 6. 2020.

U našoj se školi prošli tjedan održao usmeni dio ispita DSD I.

Učenice i učenici koji su prisustvovali ispitu odlično su se pripremili i rasturili na usmenom dijelu. Za one koji ne znaju, u Srednjoj školi Prelog zadnjih se 5 godina mogu polagati ispiti -  DSD I i DSD II.

DSD (Deutsches Sprachdiplom) odnosno  njemačka jezična diploma međunarodno je priznati certifikat o poznavanju njemačkoga jezika i piše se u svim državama svijeta u isto vrijeme. DSD I ispit je ispit na razini A2/B1 prema ZEROJ-u. Što to znači? To znači da učenici nakon položenog DSD I ispita dobivaju uvjerenje da vladaju njemačkim jezikom u dovoljnoj mjeri za svakodnevnu komunikaciju i mogu bez problema naći posao u granama gdje se traži poznavanje njemačkoga jezika.

Za odlične znalce njemačkoga jezika nudi se DSD II ispit, što znači da učenici barataju njemačkim jezikom na vrlo visokoj B2/C1 razini, odnosno razumiju tekstove, slušne i pisane, znaju pisati i usmeno se izražavati u tolikoj mjeri da mogu studirati u državama njemačkog govornog područja i raditi poslove gdje je potreban visoki stupanj poznavanja njemačkoga jezika.

Nije potrebno naglašavati kako poslodavci našeg kraja uglavnom poslovno surađuju s tvrtkama iz njemačkog govornog područja, dakle Austrije i Njemačke, te vam poznavanje njemačkoga jezika može značiti kako prednost pri zapošljavanju tako i mogućnost većih plaća i bržeg napredovanja.

Naša škola zadnjih 5 godina nudi fakultativnu nastavu za pripremu za Njemačku jezičnu diplomu od 1. do 4. razreda. Priprema za DSD ispit dobra su priprema i ponavljanje i za ispite Državne mature pa pohađajući nastavu DSD-a zapravo dobivate dvostruko više.  Dođite, upišite i rasturite kako na DSD ispitima tako i na Državnoj maturi!

Tekst: Tanja Baksa, prof. savjetnica