4. PROJEKTNI DAN SŠ PRELOG

Autor: Željka Ivančok Varga, 23. 10. 2019.

I ove je godine bili raznoliko, zanimljivo, edukativno…

U našoj školi u petak, 18.10.2019. četvrti je put obilježen Europski tjedan vještina stečenih u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju koji se provodi čitavim nizom događaja od 14. do 18. listopada diljem Europe. Inicijativu obilježavanja takvog tjedna pokrenula je Europska komisija kako bi se strukovno obrazovanje i osposobljavanje za napredne vještine i kvalitetna radna mjesta učinilo privlačnijim raznim događanjima  koja će se održavati u cijeloj Europi, na lokalnoj, regionalnoj i državnoj razini.

U prijepodnevnoj smjeni svi učenici Srednje škole Prelog sudjelovali su na mnogobrojnim radionicama koje su pripremili njihovi profesori, a zajedničkom tema je bila Zdrav život. Tijekom  Projektnog dana svaki učenik odabrao je dvije radionice po vlastitom izboru, a u zadnjoj trećini Projektnog dana cijela Škola bila je na predstavi „10 pjesama koje su označile kraj mog ljubavnog života“ mladog akademskog glumca Ivana Ožegovića u Domu kulture grada Preloga. Radi se o autorskoj monodrami s elementima rock-a. Zajedno s mladom akademskom glumicom Katarinom Strahinić, prije predstave održao je i dramsku radionicu u našoj Školi.

Radionice su bile raznolike i učenici su imali priliku usvojiti nove vještine i znanja vezane za zdrav život. Na radionicama Healthy living, Gesunde Ernährung na stranim jezicima te radionici LIFESTYLE.com u organizaciji pedagoginje T. Lilić i profesorica Ž. Ivančok Varga te J. Škoda učenici su spoznali važnost životnih navika, prikrivenog oglašavanja te su analizirali utjecaj medija na njihovo samopouzdanje. Na radionici Kako postaviti i ostvariti svoje ciljeve te radionici Fit tijelo bez muke učenici su izrađivali plan prehrane i vježbe te naučili kako u svakodnevni život unijeti zdrave navike. Samom pripremom hrane učenici su se zabavili na radionicama Zdravi muffini, Sirovo povrće u svježem obliku, Zdrava hrana kroz WOK, Zdravi smoothie, Dođi na zdravu i finu kavovinu, Nije sve tako crno i Salate kao hladno predjelo. A kako bi se sve unesene kalorije i potrošile, vježbalo se u različitim kombinacijama na radionicama Funkcionalnog treninga, Plesom do zdravlja i šahovskim izazovima na radionici Mentalno zdravlje. Za one koji vole princip „uradi sam“ idealne su bile radionice Začinima do zdravlja, radionici oslikavanja starog posuđa Zdravo posuđe i Hand lettering. Matematičari su imali pune ruke posla na radionicama Zdravi brojevi i Ekonomika zdravlja. Prehrana kroz povijest, Zdrava knjiga/ knjigo, zdravo!, Sol i papar, Brand ili priroda i Moja prva plaća dotakli su se teme zdrave prehrane i zdravog načina života iz sasvim novog kuta.

Erasmus+ info kutak na ulazu je nudio informacije samih sudionika o projektu Go4eXperience II iz prve ruke, a oni koji su se htjeli i prijaviti za nadolazeće mobilnosti, mogli su sudjelovati na radionici Erasmus+ - Izgradi svoju karijeru.

Još jedan projektni dan u SŠP pokazao je široki spektar vještina i znanja koja se mogu steći u strukovnom obrazovanju, a mogu biti primjenjiva u različitim životnim područjima.